Informacje

14 DZIECI Z NASZEGO POWIATU W PLACÓWKACH OPIEKUŃCZYCH

W naszym powiecie nie ma całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale nasze dzieci w takich przebywają. Trzeba na to przeznaczać niemałe środki.
fot. archiwum redakcji

W ubiegłym roku w domach dziecka na terenie kraju przebywało 15 dzieci z naszego powiatu, ale 1 już się usamodzielnił. Na ten cel wydano kwotę ponad 661 tys. zł. Powiat żuromiński ponosił koszty na podstawie zawartych 15 porozumień. Dzieci z naszego powiatu przebywały w Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Gostyninie (powiat gostyniński , 3 dzieci), Domu Dziecka w Płońsku (1 dziecko), Domu na Zielonym Wzgórzu w Kisielanach (powiat siedlecki, 1 dziecko), Domu Dziecka w Mławie (5 dzieci), Domu Dziecka w Nienadowej (powiat przasnyski, 1 dziecko), Ośrodku Pomocy Zielone Izdebno (powiat garwoliński, 1 dziecko), Domu Dziecka w Białowieży (powiat hajnowski, 3 dzieci).

Opiekę nad dziećmi na terenie powiatu sprawowano w minionym roku również w rodzinach zastępczych. Jak wynika z danych, takich rodzin dla 38 dzieci istniało 30. Na pokrycie kosztów utrzymania dzieci w tych rodzinach wydano 344 583,41 zł. Z tego 4 rodziny były niezawodowe, w nich przebywało 7 dzieci. Z kolei 26 rodzin było spokrewnionych. W tych przebywało 31 dzieci. W 2019r. powstały 4 rodziny zastępcze, które objęły opieką 4 dzieci., a 1 rodzina zastępcza została rozwiązana i dziecko powróciło pod opiekę biologicznego ojca.

Oprócz tych dwóch form opieki nad dziećmi istniała też piecza zastępcza. W minionym roku realizowano 6 porozumień zobowiązujących powiat żuromiński do odpłatności za pobyt dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej na terenie innych powiatów. Na dzień 31 grudnia w rodzinnej pieczy zastępczej przebywało już 5 dzieci z naszego powiatu (1 dziecko w powiecie ciechanowskim, 2 w chełmińskim, 1 w Gdyni i 1 w Częstochowie).

Tworzenie rodzin zastępczych nie jest łatwe, w powiecie od lat brakuje tyle chętnych, ile jest potrzeba. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie stara się je pozyskiwać, wspierać, m.in. poprzez umożliwienie korzystania ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego i prawnego. PCPR oprócz wspierania rodzin zastępczych współpracowało też z rodzinami biologicznymi, motywując je do pracy na rzecz powrotu dzieci do rodziny biologicznej, do utrzymywania kontaktów i umożliwiając korzystanie ze specjalnych porad psychologicznych i prawnych.

Rodziny zastępcze otrzymywały dodatek wychowawczy w wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko w wieku do 18 roku życia. Te środki wypłacono 20 rodzinom zastępczym na 29 dzieci. Łączna suma wydatkowana na ten cel to ponad 148 tys. zł.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.