Informacje Samorząd

20 ZABYTKÓW Z DOFINANSOWANIEM

W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył rekordowe ponad 12 mln zł. W sumie uda się wyremontować aż 154 obiekty, z czego trzy w powiecie żuromińskim.
Certyfikat „Cenny zabytek Mazowsza” dla parku podworskiego odebrali starosta Jerzy Rzymowski i skarbnik Monika Kotłowska. fot.UMWM

Certyfikat „Cenny zabytek Mazowsza” przyznawany jest przez samorząd województwa mazowieckiego. Oznaczone nim zabytki to obiekty, które otrzymały dofinansowanie z budżetu Mazowsza oraz mają wyjątkowe dla naszego regionu znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne.

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik władze Mazowsza widzą ogromny sens tego typu inwestycji. – Blisko 200 wniosków z prośbami o dotacje na łącznie 27 mln zł – tylko te liczby potwierdzają, że wciąż jest wiele do zrobienia, ale też jest chęć pracy i zaangażowanie właścicieli obiektów. Tylko w tym roku ponad 12 mln zł z budżetu Mazowsza trafi na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane w 154 zabytkowych obiektach. – To jest nasze bezcenne dziedzictwo kulturowe, które jako Mazowszanie, jako ludzie szanujący kulturę, tradycję naszego regionu powinniśmy chronić, z myślą o potomnych – dodaje marszałek.

Wśród zabytków, które w tym roku otrzymają dofinansowanie z budżetu Mazowsza znalazło się 20 obiektów z powiatów: ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, pułtuskiego i żuromińskiego. Łączna wartość dotacji z budżetu Mazowsza to blisko 1,6 mln zł. Wśród zadań znalazły się, m.in. remonty elewacji budynków mieszkalnych i kościołów, remonty więźby dachowej oraz prace konserwatorskie.

Na różnorodność przedsięwzięć, które w tym roku otrzymały wsparcie z budżetu Mazowsza zwraca uwagę radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski – Obok prac konserwatorskich na zabytkach kościelnych, np. ołtarzu głównym świątyni pw. Św. Trójcy w Bieżuniu czy nawie w kościele pw. Św. Anny w Strzegowie znalazły się również prace w świeckich obiektach zabytkowych. Pomożemy, m.in. w rewitalizacji parku podworskiego w Zielonej w gminie Kuczbork Osada, gdzie zaplanowano odtworzenie ścieżek z zachowaniem układu ogrodu z 1877 roku, a także remoncie piwnic w Wzgórzu Abrahama w Pułtusku. To są inwestycje, na które czekają mieszkańcy.

Tegoroczny nabór cieszył się rekordowo dużym zainteresowaniem. Wpłynęło aż 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł. Do oceny merytorycznej zakwalifikowało się 166 z nich. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez parafie oraz samorządy. Ostatecznie dofinansowanie otrzymały aż 154 obiekty z całego Mazowsza.

Jak dodaje ks. Łukasz Piotr Mastalerz, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Zwiastowania NMP w Czerwińsku to bardzo potrzebna inwestycja i będzie realizowana w zasadzie w ostatnim momencie.

– Wprawdzie są to nasze najmłodsze malowidła, pochodzą z początku XX w., ale od dziesięcioleci nie były poddawane jakiejkolwiek renowacji. Teraz przyszedł na to czas. Udało się pozyskać wsparcie na te dość kosztowne prace od marszałka, ale też od konserwatora zabytków. Dzięki temu prace będą miały szerszy zakres.

W tym roku środki z budżetu Mazowsza można było pozyskać m.in. na wykonanie dokumentacji, na podstawie której będą przeprowadzane prace, zabezpieczanie i odnowienie zabytków, modernizacje różnych instalacji czy zakup materiałów budowlanych.

Oprac. Kacper Czerwiński

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

LISTA BENEFICJENTÓW Z POWIATU ŻUROMIŃSKIEGO Z DOFINANSOWANIEM Z BUDŻETU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

– Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bieżuniu: Prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu głównym z kościoła pw. Św. Trójcy w Bieżuniu – I etap. Wartość dotacji: 40 000,00 zł.

– Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Marcina w Zielonej: Remont schodów zewnętrznych przy budynku kościoła w Zielonej. Wartość dotacji: 50 000,00 zł

– Powiat Żuromiński: Rewitalizacja parku podworskiego w miejscowości Zielona, gmina Kuczbork Osada – Etap I Przygotowanie terenu i wykonanie ścieżek z nawierzchni mineralnej z zachowaniem układu ogrodu z 1877 roku. Wartość dotacji: 90 000,00 zł

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.