Informacje Samorząd

407 PROJEKTÓW ZE WSPARCIEM SAMORZĄDU MAZOWSZA I UE

Modernizacja placów, remonty strażnic i wiejskich świetlic czy przebudowy dróg – to tylko kilka przedsięwzięć, które niebawem powstaną także w naszym powiecie.
Umowy podpisywano 1 lipca w Ciechanowie, na zdjęciu od lewej: radny Sejmiku Konrad Wojnarowski, zastępca burmistrza Lubowidza Ewa Szczepańska oraz skarbnik Lubowidza Anna Krajewska. Fot. UMWM

Ponad 400 przedsięwzięć w subregionie ciechanowskim i powiecie przasnyskim powstanie dzięki wsparciu samorządu województwa. Wysokość dotacji z budżetu Mazowsza wynosi ponad 11 mln zł. Dodatkowo ponad 3,5 mln zł z UE władze regionu przeznaczą na rozwój obszarów wiejskich w ramach PROW WM 2014-2020.

Sołectwa, drogi dojazdowe, remonty strażnic i doposażenie OSP, a także ochrona powietrza – to kolejne działania dofinansowywane przez samorząd województwa mazowieckiego w ramach samorządowych programów wsparcia. Po raz kolejny zainteresowanie samorządów lokalnych było bardzo duże – niemal w każdym z programów wartość zgłoszonych projektów przekroczyła pulę środków na ten cel przeznaczonych.

229 projektów sołeckich z subregionu ciechanowskiego i powiatu przasnyskiego z dofinansowaniem

W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw samorząd Mazowsza wsparł 229 inicjatyw sołeckich z powiatów ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, pułtuskiego, żuromińskiego i przasnyskiego. Jak zaznacza sołtys Przemiarowa Hanna Wysocka, w jej sołectwie pieniądze od samorządu Mazowsza zostaną przeznaczone na ułożenie kostki i modernizację schodów przed świetlicą wiejską w Przemiarowie. – Dzięki tej inwestycji poprawi się wizerunek całej wsi. Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw pozwala na przeprowadzenie prac, których sami nie moglibyśmy wykonać.

W subregionie ciechanowskim i powiecie przasnyskim dofinansowanie w ramach MIAS 2021 otrzymało 229 inicjatyw sołeckich z 43 gmin. Łączna wartość dotacji w subregionie ciechanowskim to ponad 2,2 mln zł. W ramach programu można było uzyskać maksymalną pomoc w wysokości 10 tys. zł dla jednego projektu. Liczba dofinansowanych projektów zależała od wielkości gminy. W tym roku dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w całym regionie zrealizowanych zostanie w sumie 1276 różnego rodzaju projektów. Jak zaznacza radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski: – Potrzeb jest wiele, a pieniędzy w gminnych budżetach często nie wystarcza nawet na najpilniejsze inwestycje, a co dopiero na miejsca relaksu czy integracji mieszkańców wsi. Dlatego stworzyliśmy ten program, aby wspierać mieszkańców w realizacji ich pomysłów i tworzyć im przyjazną przestrzeń do życia – dodaje.

Modernizacja remiz oraz nowy sprzęt i wyposażenie dla strażaków

Tylko w ubiegłym roku ochotnicze straże pożarne wyjeżdżały do akcji ponad 55 tys. razy, z czego 20 tys. do samych pożarów. Aby mogły działać sprawnie, potrzebują odpowiedniego sprzętu i wyposażenia. Dlatego samorząd województwa mazowieckiego od 15 lat doposaża mazowieckie jednostki OSP.

W subregionie ciechanowskim i powiecie przasnyskim dofinansowanie na remont strażnic i zakup profesjonalnego sprzętu w wysokości ponad 2,6 mln zł trafi na realizację aż 91 projektów. O tym jak duża jest to pomoc, zwłaszcza dla niezbyt zamożnych gmin, przekonuje Leszek Sybicki, komendant gminny Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Dzierzążnia. – To poważny zastrzyk finansowy. Przede wszystkim na zakup wyposażania strażaków, którzy uczestniczą w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Remontujemy także remizy strażackie, które służą nie tylko strażakom, ale całym społecznościom wiejskim. Gminy Zatory, Pokrzywnica i Szydłowo podpiszą umowy w innym terminie.

48 inwestycji ze wsparciem na ochronę gruntów rolnych i leśnych

Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego, w subregionie ciechanowskim i powiecie przasnyskim zrealizowanych zostanie również 48 inwestycji dotyczących ochrony gruntów rolnych i leśnych. Gminy z subregionu ciechanowskiego i powiatu przasnyskiego otrzymają dofinansowanie do budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych czy na renowacje zbiorników wodnych. Na ten cel przeznaczono blisko 4,5 mln zł.

W sumie w tym roku samorząd Mazowsza w ramach tego działania przeznaczył ponad 30 mln zł na realizację 308 projektów z całego Mazowsza.

25 samorządów ze wsparciem na ochronę powietrza

W ramach tegorocznej edycji Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu w subregionie ciechanowskim i powiecie przasnyskim dofinansowanie otrzyma 25 projektów. Do samorządów trafi w sumie ponad 1,5 mln zł z budżetu Mazowsza.

Oprac. KC

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.