Informacje Samorząd

43 MILIONY NA INWESTYCJE W POWIECIE

Apetyt był spory, zwłaszcza w Żurominie. Wiadomo już, ile środków dostaną nasze samorządy w ramach „Programu Inwestycji Strategicznych” z „Polskiego Ładu”. Łącznie do powiatu trafi ok. 43,5 mln złotych.
fot.pixabay.com

Dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych „Polskiego ładu” otrzymały wszystkie samorządy z powiatu żuromińskiego, jednak poziom dofinansowania oraz liczba zaakceptowanych wniosków były różne.

Największy apetyt na środki rządowe miała Gmina i Miasto Żuromin. Otrzymała dofinansowanie w wysokości 4,7 mln zł na zadanie: infrastruktura fotowoltaiczna wraz z systemem zarządzania energią na budynkach użyteczności publicznej wraz z termomodernizacją szkół podstawowych. Nie dostała jednak środków na sztandarową inwestycję – modernizację oczyszczalni (wyceniona na 31 mln zł) ani na przebudowę ulic Żeromskiego, Lidzbarskiej i Towarowej (oszacowano na 20 mln zł).

Samorząd powiatu składał 3 wnioski, m.in. na budowę basenu (25 mln zł). Ta inwestycja niestety nie została dofinansowana. Przyznano z kolei środki na dwa zadania w wysokości 7,4 mln zł i 5,4 mln zł: przebudowę dróg powiatowych na odcinku Lubowidz – Pątki – Sinogóra (oszacowana na 8 mln zł) oraz termomodernizację placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Żuromiński (koszt 6 mln zł).

Miasto i Gmina Bieżuń dostało dofinansowanie na dwa zadania w wysokości 4,75 mln zł i 3,8 mln zł: rozbudowę dróg gminnych na osiedlu w Bieżuniu (m.in. Czynszowa, Złotników i Gołębiowskiego, koszt 5 mln zł) oraz na rozbudowę drogi gminnej ul. Leśnej w Bieżuniu (koszt 4 mln zł).

Gmina Kuczbork-Osada będzie mogła wykonać modernizację gminnej infrastruktury drogowej (koszt 5 mln zł) oraz zbudować salę gimnastyczną wraz z łącznikiem i zbudować boisko wielofunkcyjne przy Zespole Placówek Oświatowych w Kuczborku (koszt 5 mln zł). Otrzymała środki w wysokości 4,75 mln zł i 4,5 mln zł. Nie dostała zaś nic na Stację Uzdatniania Wody (koszt 2,5 mln zł.)

Miasto i Gmina Lubowidz dostało dofinansowanie na jedno zadanie – 3,6 mln zł, tj. rozbudowę drogi gminnej Lubowidz – Mały Las – Bagienice. Nie została dofinansowana modernizacja oczyszczalni (koszt 5 mln zł) ani fotowoltaika dla mieszkańców (5 mln zł).

Gmina Lutocin złożyła 3 wnioski i wszystkie otrzymały wsparcie. Na przebudowę drogi gminnej – ul. Żeromskiego w Lutocinie przyznano 1, 5 mln zł, na przebudowę drogi gminnej – Przeradz Wielki – Szoniec – 208 tys. zł, na przebudowę drogi gminnej Mojnowo – Zimolza – 115 tys. zł.

Gmina Siemiątkowo otrzymała dofinansowanie w wysokości 2,5 mln zł do jednego zadania, tj. na rozbudowę dróg gminnych Pijawnia – Budy Koziebrodzkie – Stare Budy Osieckie – Nowe Budy Osieckie (koszt 4 mln zł). Nie wsparto termomodernizacji urzędu i GOPS (koszt 1 mln zł) i drogi w Kosmach (1,2 mln).

AO

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Miasto Żuromin -4.7mln o dwie długości za Gminą Kuczbork -9.25mln i Bieżuniem -8.55mln. Ale za to przed Lubowidzem – 3,65mln Siemiątkowem 2.5mln i Lutocinem -1.86mln. O miastach sąsiednich nie ma co wspominać: Mława – 23mln, Działdowo -13.5mln, Rypin -9.9mln, Lubawa -9.21mln, Sierpc -9.88mln, Raciąż -8.4mln, Gmina Raciąż 8mln. A może Zawidz -9.5mln. Brawo pani Burmistrz.