Na sygnale

47-LATEK NIGDY NIE POSIADAŁ „PRAWKA” ALE PROWADZIŁ

Patrol żuromińskiej drogówki zatrzymał do kontroli drogowej 47-latka. Nie miał prawa jazda, jak tłumaczył nigdy nawet się o nie starał, bo bał się że nie zda...
fot. zdjęcie ilustracyjne (archiwum)

W piątek (10.03) w miejscowości Gradzanowo Kościelne (gm. Siemiątkowo) patrol ruchu drogowego żuromińskiej komendy Policji, zatrzymał do kontroli drogowej kierującego fordem. W trakcie kontroli okazało się, że kierujący nie posiada prawa jazdy. Podróżujący fordem 47-letni mieszkaniec powiatu płockiego, tłumaczył policjantom, że nigdy nie przystąpił do zdawania egzaminu na prawo jazdy, a co za tym idzie nigdy też go nie posiadał. 47-latek wyznał, że obawiał się części teoretycznej, od której każdy kursant szkoły jazdy zaczyna (znajomości przepisów ruchu drogowego), które mogłaby sprawić mężczyźnie nie lada kłopot i przysporzyć zbędnego stresu. Stąd też jak dotąd nigdy nie podjął decyzji o zapisaniu się na kurs prawa jazdy. Dalsza część kontroli wykazała jeszcze jedną nieprawidłowość. Na miejscu pasażera siedziała żona 47-latka. Jak się okazało pasażerka posiadała wymagane do kierowania pojazdem prawo jazdy. Kobieta poinformowała mundurowych, że w trakcie podróży zamieniała się z mężem miejscami, z powodu złego samopoczucia.

Płocczanka zgodnie z kodeksem wykroczeń ukarana został mandatem. Natomiast mężczyzna na podstawie nowych przepisów poinformowany został o skierowaniu przeciwko niemu wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego w Mławie.

Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku kierującego, który nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, policjant obligatoryjnie sporządza wniosek o jego ukaranie do sądu, a ten może zasądzić grzywnę w kwocie do 30 tysięcy złotych i orzec wobec sprawcy wykroczenia zakaz prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać o tym, iż zgodnie z art. 96 KW właściciel, posiadacz lub użytkownik, który dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień, bądź w nienależyty sposób zabezpiecza taki pojazd umożliwiając jego użytkowanie podlega karze grzywny w wysokości 300 złotych.

Źródło: Rzecznik KPP Żuromin asp. Tomasz Łopiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.