BIEŻUŃSKI PRZEGLĄD SENIORA

WYDARZENIA\Tradycyjnie już wraz z końcem listopada odbył się w Bieżuniu Przegląd Amatorskiej Twórczości Klubów Seniora Północnego Mazowsza „Być i czuć się potrzebnym”. Wieloletnia impreza dowodzi, że seniorzy wciąż chcą być aktywni.

„W naszym mieście dziś święto jest, Klub Seniora świętuje też, mamy wielki zaszczyt uczcić święto to wierszem i wesołą piosnka swą. Całe miasto inny wygląd ma, każdy klub swój program da, wiatr powiewa, płynie rzeka, szumi las, a my tu witamy wszystkich was” – słowami takiej piosenki seniorzy z bieżuńskiego Klubu Seniora „Nad Wkrą” witali wszystkich swoich kolegów z grup seniorskich, którzy sobotni dzień, 24 listopada, postanowili spędzić w miasteczku nad Wkrą, na XXIII już przeglądzie twórczości najstarszego pokolenia. A seniorzy ci przyjechali z Brudzenia Dużego, Koziebród, Nowej Góry, Skrwilna, Rypina, Sierpca, Szczutowa, Drobina, Żuromina i Mochowa. Przybył też Józef Bieńkowski, przewodniczący sierpeckiego Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Sierpcu.

– Jest nam niezmiernie miło znów gościć wszystkie kluby u nas, najwyraźniej jest im u nas dobrze – powiedziała nam szefowa bieżuńskich seniorów, Jadwiga Pydyn, która od dwóch lat przewodzi bieżuńskiemu 36-osobowemu klubowi. Pydyn wraz z dyrektorką MGOK Małgorzatą Kraśniewską witały serdecznie wszystkich przybyłych, a także gości, w tym burmistrza miasteczka Andrzeja Szymańskiego, dyrektorów szkół: Grzegorza Jabłońskiego, Sławomira Kosina i Artura Kraśniewskiego i kierownika Zespołu Doradztwa Rolniczego w Żurominie Adama Witkowskiego.

Witając gości burmistrz podkreślił, że seniorzy swoją obecnością na takich przeglądach, zaangażowaniem w konkursy pokazują młodzieży, że w każdym wieku można fajnie spędzać czas i cały czas realizować się niezależnie od wieku.

Konkurs miał tradycyjnie trzy etapy. Pierwszym jest ocena przygotowanego rękodzieła, drugim – potraw i nalewek na konkurs kulinarny, a cały dzień trwają w bieżuńskim MGOK występy sceniczne, podczas których kluby śpiewają piosenki. I tak w tym roku jury w składzie Małgorzata Kraśniewska (przewodnicząca), Izabela Nadolska i Karolina Dobies (członkinie) oceniło 32 nadesłane prace, wykonane ręcznie i przyznało następujące równorzędne nagrody dla Hanny Kicman, Teresy Dobies, Danuty Puszcz i Marzeny Środkowskiej z Koziebród, Zofii Czeczko i Mieczysławy Bilickiej z Żuromina, a także Jadwigi Kapeli i Barbary Hardygóry-Michewicz z Bieżunia.

W trakcie, gdy na scenie prezentowały się kolejne grupy ze swoim dorobkiem wokalnym, w sali na piętrze specjalnie powołana komisja degustowała i oceniała potrawy przygotowane na konkurs kulinarny. Kluby przygotowały m.in. nalewki, pierogi, jarskie kotleciki z kremowym sosem, gulasz wołowy po staropolsku, gołąbki z ziemniaków z okrasą, cebulaki z niespodzianką i kotleciki pod warzywną chmurką. Wszystkie potrawy był smaczne, więc jury przyznało równorzędne nagrody: Zofii pawłowskiej z Dziennego Domu Senior + ze Szczutowa, Józefowi Gołębiewskiemu z DSPS w Szczutowie, Henrykowi Sobczyńskiemu z Koziebród, Małgorzacie Stępniak i Barbarze Stefaniak z Nowej Góry, Annie Kozakiewicz z Mochowa oraz Barbarze Hardygórze-Michewicz z Bieżunia, za pyszne żeberka w coli. Sponsorem wszystkich nagród w przeglądzie był burmistrz Bieżunia.

Przegląd seniora jest imprezą międzypokoleniową, w jego organizacji i sprawnym prowadzeniu pomagają bowiem wolontariusze, kierowani przez nauczycieli: Tomasza Marca i Renatę Sadowską z miejscowego liceum. Całość zaś okraszona była występem uczniów bieżuńskiej podstawówki, którzy zanim zaczął się przegląd, wykonali na scenie widowiskowy „taniec niepodległości”. Do występu przygotowała ich Beata Kowalska.

Agnieszka Orkwiszewska

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.