Bezpieczeństwo osób starszych

W ostatnim okresie czasu statystyki całego kraju wykazują duży udział osób starszych w różnego rodzaju przestępstwach, gdzie zazwyczaj osoby starsze są to osoby poszkodowane.

Przyczyną wypadków drogowych z udziałem osób starszych jest często niefrasobliwość

i przekonanie, że ze względu na wiek mogą łamać niektóre przepisy ruchu drogowego. Podstawowe błędy pieszych w podeszłym wieku to wejście na drogę bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem, nieprawidłowe przechodzenie przez jezdnię oraz chodzenie nieprawidłową stroną drogi. Bardzo ważnym elementem jest również widoczność pieszego na drodze. Osobom starszym sprzyja raczej ciemna tonacja ubrań. A w przypadku pory nocnej bądź przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych taka osoba jest po prostu nie widoczna nawet będąc na oznakowanym przejściu dla pieszych. Dlatego bardzo ważnym elementem jest odblask. Bowiem najmniejszy element odblaskowy – coś, co spowoduje, że światła pojazdu mają się od czego odbić spowoduje że pieszy będzie na drodze widoczny

a tym samym bezpieczny. Każdy senior powinien mieć element odblaskowy, który można spokojnie nosić w kieszeni, torebce bądź innej skrytce a w razie potrzeby (np. gdy są złe warunki pogodowe, gdy jest ciemno, gdy ulica nie jest dostatecznie oświetlona) nałożyć go na rękę, na torebkę, przydatny także w czasie rowerowych przejażdżek. Liczba pojazdów jest coraz większa, pojazdy te parkują w miejscach często do tego nieprzeznaczonych. Często takie auto cofając nie zauważą pieszego dlatego apel do pieszych aby nie wykorzystywały zawsze swego pierwszeństwa i widząc taki samochód zatrzymywały się i przepuszczały go, gdyż należy wziąć pod uwagę, że kierowca takiego auta może po prostu pieszego nie zauważyć a potrącenie kończy się często tragicznie. Na końcu apel do seniorów aby korzystali na drodze z „bogatego doświadczenia życiowego”, kierowali się rozsądkiem i tym samym dawali przykład – dobry przykład – młodym pokoleniom.

Oficer Prasowy

KPP w Żurominie

mł. asp. mgr Zbigniew Rzymkowski

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.