Bieżuń. Dziesiąta Samochwała

Któż z nas nie zna tego wiersza Jana Brzechwy: Samochwała w kącie stała I wciąż tak opowiadała: "Zdolna jestem niesłychanie, Najpiękniejsze mam ubranie, Moja buzia tryska zdrowiem, Jak coś powiem, to już powiem, Jak odpowiem, to roztropnie...”

Przez pięć godzin w sali bieżuńskiego kina ponad osiemdziesięcioro młodych recytatorów walczyło o palmę pierwszeństwa w czterech kategoriach wiekowych w X Jubileuszowym konkursie recytatorskim dla dzieci i młodzieży Samochwała. Jury w składzie Aleksandra Kępa – przewodnicząca i Katarzyna Wrzosek i Agnieszka Orkwiszewska-Makuszewska – członkowie, miało w tym roku spory dylemat.

– Poziom konkursu był na prawdę wysoki. Zwłaszcza w kategorii 10-12 lat i 16-19 lat – mówi Aleksandra Kępa – Widać ogromna pracę nauczycieli i prowadzących koła teatralne. Bardzo to cieszy, bo nasz język jest naprawdę piękny i mamy świetnych twórców. Jest z czego wybierać – dodaje przewodnicząca jury.

W pierwszej grupie wiekowej 6-9 lat zwyciężyła Natalia Szulecka z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu, drugie miejsce zajęła Martyna Łątkiewicz z Szkoły Podstawowej w Łaszewie a trzecie Eryk Rogowski z M-GOK w Bieżuniu. Wyróżnienia otrzymali: Monika Tylicka z SP nr 1 w Żurominie oraz Krystian Staniszewski z Samorządowego Przedszkola w Bieżuniu.

– Mam 7 lat i chodzę do pierwszej klasy, a należę od niedawna do koła teatralnego w M-GOK. Cieszy mnie zdobycie pierwszego miejsca – mówi Natalia.

– I ja jestem bardzo dumna z Natalki –dodaje stojąca obok mama Anna.

„Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju,

Nadajemy audycję z ptasiego kraju.

Proszę, niech każdy nastawi aparat,

Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia narad:…”

wiersz Juliana Tuwima „Ptasie radio” niektórzy wielu zapamięta dzięki świetnemu wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej. Teraz przebojowo zarecytowała go Olę Nosek (grupa wiekowa 10-12 lat) z SP nr 2 w Żurominie. Dziewczyna bezapelacyjnie zajęła pierwsze miejsce. Drugie zajęła Karolina Mitak z SP w Bieżuniu a trzecie Klaudia Pawlak z SP w Łaszewie. Wyróżniono Monikę Santowską z M-GOK Bieżuń i Olę Błażyńską z SP w Łaszewie.

W trzeciej kategorii wiekowej 13-15 lat pierwsze miejsce jury przyznało Oliwii Filipskiej z M-GOK w Bieżuniu, drugie Aleksandrze Dobiesz reprezentującej parafię św. Antoniego w Żurominie, a trzecie zajął Paweł Żulewski z żuromińskiego Gimnazjum nr 1. Wyróżniono Natalię Kawczyńską z Gimnazjum nr 2 w Żurominie oraz Roberta Kolka z bieżuńskiego M-GOK-u.

Tak, jak już wcześniej wspomniano bardzo wysoki poziom zaprezentowany został przez najstarszą grupę w przedziale wiekowym 16-19 lat. Tu praktycznie wszyscy zasługiwali na najwyższe laury. Zwyciężyła Alicja Borucka z LO w Żurominie, recytując „Ja się nie skarżę na swój los. Potulna jestem jak baranek. I tylko mam nadzieję, że. … Nie chcę się skarżyć na swój los …” Drugie miejsce zajęła Monika Budzich, też z żuromińskiego liceum, a trzecie Wioletta Bucholska z Żuromińskiego Centrum Kultury. Wyróżniono Piotra Perłowskiego i Olgę Błaszkiewicz z LO w Bieżuniu. Wszystkie szkoły dostały dyplom uczestnictwa, a nagrodzeni otrzymali książki i albumy oraz słodkości.

Konkurs nie odbył by się oczywiście bez wieloletnich sponsorów, a są nimi: Starostwo Powiatowe w Żurominie, Urząd Miasta i Gminy w Bieżuniu, Anna i Krzysztof Dutkiewiczowie z Bieżunia, Beata Rochoń – Market Grand, Małgorzata i Tomasz Kruk – sklep „Tomek” – którym organizatorzy serdecznie dziękują.

Wiesław Paszta

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.