Bieżuń. Skąd wziąć 12 milionów

Bieżuń tonie w długach. Gmina jest na skraju bankructwa. Dług wynosi w tym momencie 12 297 478 zł. Po latach tłustych, kiedy chwaliliśmy władze za to, że potrafiły efektownie inwestować, przyszedł czas na lata chude, kiedy gmina musi wyprzedawać swój majątek. Dzisiejsze władze nie kryją jednak, że długi zostały po poprzednikach i są efektem zbytniej rozrzutności.
Gmina jest zad�u�ona, musimy to naprawi� – m�wi burmistrz Andrzej Szyma�ski

Adam Ejnik

a.ejnik@gmail.com

Burmistrz Andrzej Szymański ogłosił radnym podczas sesji Program Naprawczy Finansów Gminy Bieżuń.

– Program został stworzony po to, żeby uratować finanse naszej gminy – mówił podczas sesji burmistrz.

Dług jest olbrzymi, tłumaczył burmistrz, i nie obejdzie się bez szukania środków na jego zmniejszenie. Plan przewiduje między innymi wyprzedaż działek należących do gminy, negocjacje z bankami na temat wydłużenia okresu spłaty kredytów, uszczelnienie systemu podatkowego, zamrożenia płac w sektorze podatkowym, zmiany struktury jednostek oświatowych…

– Musimy wprowadzać oszczędności, żeby zapewnić płynność finansową gminy, żebyśmy mogli wypełniać swoje zadania – tłumaczy burmistrz.

Działania oszczędnościowe z pewnością popularności władzom nie przyniosą. Przekonaliśmy się o tym już podczas poniedziałkowej sesji. W obradach uczestniczyli nauczyciele szkoły w Sadłowie oraz rodzice dzieci uczęszczających do tej szkoły. Nie byli zadowoleni, czego wyraz dali podczas dyskusji. Nauczyciele i rodzice boją się, że ich szkoła będzie pierwszą ofiarą Planu Naprawczego. Wydaje się, że tak może się stać. Podczas obrad skarbnik Urzędu Miasta i Gminy przedstawiła zebranym, jak wielkie pieniądze są potrzebne na utrzymanie tej szkoły. Dla gminy jest to obciążenie grubo ponad pół miliona złotych.

Burmistrz jednak oszczędności zaczął od siebie. Już dziś chciałby się pozbyć służbowego samochodu. – Nie jest on urzędowi potrzebny – twierdzi burmistrz – A generuje spore koszty – dodaje.

Jak władze poradzą sobie z długiem i w jaki sposób odczują te działania mieszkańcy, przekonamy się niebawem. Postara się nam na te pytania odpowiedzieć również burmistrz Andrzej Szymański. Do lektury wywiadu z burmistrzem zapraszamy wkrótce.

[img]https://[/img]

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.