Bieżuń. Zmagania Miłoszem

W Bieżuniu setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza uczczono konkursem pięknego czytania. W szranki stanęło 55 uczniów wszystkich rodzajów szkół powiatu żuromińskiego.
Zwyci�zcy i wyr�nieni w kategorii 1

redakcja@kurierkurierzurominski.pl

W setną rocznicę urodzin poety i pisarza Czesława Miłosza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów. Rok 2011 obwołano rokiem tego poety. Hołd poecie złożyły również bieżuńskie M-GOK i Biblioteka, organizując 15 kwietnia w sali Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury konkurs pięknego czytania utworów Czesława Miłosza.

Do Bieżunia zjechało 55 uczniów. Startowali oni w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.

Jury w składzie : Wiesław Paszta – przewodniczący oraz członkowie Agnieszka Orkwiszewska-Makuszewska i Anna Kowalska miała za zadanie ocenić nie tylko płynność mowy, poprawną artykulację, czy tempo czytania, ale także środki artystycznego przekazu, czyli akcent zdaniowy, mimikę, intuicje artystyczną. W kategorii pierwszej szkoły podstawowe uczniowie czytali tylko wiersze, natomiast w kategorii drugiej – gimnazja i trzeciej – szkoły ponad gimnazjalne czytano zarówno wiersze jak i prozę. Konkurs stał na wysokim poziomie zwłaszcza w kategorii II i III, ale duże słowa uznania należą się też uczniom szkół podstawowych i ich opiekunom , bo jak wiadomo poezja Miłosza do łatwych nie należy. Rewelacyjna w ostatniej kategorii okazała się Iza Sosnowska z LO w Zielonej. Postawa, kierunek wzroku, akcent zdaniowy oraz płynność mowy i zapanowanie nad publicznością były największymi atutami jej wystąpienia, który przyjęto z wielkim aplauzem.

Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom wręczono dyplomy uczestnictwa a zwycięzcom i wyróżnionym wręczono dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez M-G BP w Bieżuniu i Urząd Miasta i Gminy w Bieżuniu.

[b]Wyniki konkursu[/b]

Kategoria 1 – szkoły podstawowe

I miejsce Magdalena Bartczak SP w Będzyminie

II miejsce Maria Łopińska SP w Będziminie

III miejsce Karolina Mitak SP w Bieżuniu

Wyróżnienia:

Aleksandra Mendowska SP w Lutocinie

Wiktoria Rogozińska SP w Sokołowym Kącie

Kategoria 2 – gimnazja

I miejsce Klaudia Stemplewska Gimnazjum nr 1 w Żurominie

II miejsce Aleksandra Barcikowska Gimnazjum nr 1 w Żurominie

III miejsce Maciej Truszczyński Gimnazjum w Bieżuniu

[b]Wyróżnienia:[/b]

Aleksandra Dobies Gimnazjum nr 1 w Żurominie

Karolina Czaplińska Gimnazjum nr 2 w Żurominie

Kategoria 3 – Szkoły Ponadgimnazjalne

I miejsce Izabela Sosnowska LO w Zielonej

II miejsce Monika Budzich LO w Żurominie

III miejsce Alicja Borucka LO w Żurominie

[b]Wyróżnienia:[/b]

Olga Błaszkiewicz LO w Bieżuniu

Jakub Sadowski LO w Żurominie.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.