Czy inspektor pił w godzinach pracy?

22 kwietnia informowaliśmy Państwa, że Andrzej K. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego doprowadził do kolizji drogowej. Był nietrzeźwy. Dziś dotarliśmy do nowych faktów. Ekspertyza techniczna wykazuje, że Andrzej K. mógł kończyć spożywać alkohol najpóźniej o godzinie 14:30. Wynika z tego, że mógł pić alkohol w godzinach pracy.

joasia892@wp.pl

Wracamy do tematu z ostatniego kwietniowego numeru Kuriera. Przypomnijmy, że 15 kwietnia w Lubowidzu doszło do wypadku na drodze. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego jadąc po pijanemu samochodem osobowym uderzył w inny samochód. Wygrażał też rodzinie poszkodowanego. Do zdarzenia doszło godzinę po zakończeniu pracy Inspektoratu. Andrzej K. miał 1,60 promila.

Redakcja dotarła do ekspertyzy dotyczącej reakcji organizmu ludzkiego na alkohol etylowy, która stwierdza, że do spożycia alkoholu musiało dojść o godzinie 14:30 lub wcześniej. Wynika z tego, że inspektor spożywał alkohol w godzinach pracy.

Z dokumentu wynika również , że maksymalna zawartość alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza występuje po 2 godzinach od zakończenia spożywania alkoholu. Do wypadku doszło godzinę po zakończeniu pracy przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o 16:30. Wówczas test alkoholowy wykazał 1,6 promila w wydychanym powietrzu. Po piętnastu minutach ponowny test pokazał, że wartość ta spadła do 1,58 promila.

Innego zdania są przełożeni Andrzeja K.

– Zwróciłem się do Powiatowego Inspektora o wyjaśnienie tej sytuacji i otrzymałem odpowiedź, że Inspektor nie spożywał alkoholu w czasie pracy. Nie mam jeszcze przesłanek prawnych, żeby poczynić jakieś kroki. Ekspertyza ma się nijak do faktów, bo każdy organizm reaguje inaczej na alkohol. Postępowanie w tej sprawie prowadzi policja, czy uda się ustalić kiedy Inspektor pił, zobaczymy. Muszą być fakty – wyjaśnia starosta.

Tymczasem Inspektor nadal pełni funkcję publiczną.

– Inspektor był na zwolnieniu lekarskim, ale od dzisiaj jest w pracy – mówi we wtorek 10 maja starosta Janusz Welenc.

Na naszej stronie internetowej ktoś z internautów pyta, czy ta sprawa ma dalszy ciąg. Tak jak już wcześniej pisaliśmy sprawa będzie miała swój finał w sądzie. Póki co na Inspektorze nie ciąży żaden wyrok, który w jakiś sposób uniemożliwiłby mu dalsze wykonywanie obowiązków służbowych. Z drugiej strony faktem jest, że popełnił przestępstwo drogowe.

[quote=Ekspertyza Biura Ekspertyz Technicznych]Cel opinii – Określenie pory dnia (godziny), kiedy był spożywany alkohol przez osobę dorosłą, gdy o godzinie 16.30 zawartość alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza wynosiła 1,6 promille, a po piętnastu minutach zawartość alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza wynosiła 1,58 promille.

Dane ogólne (…) Jeżeli zawartość alkoholu we krwi jest większa i sięga 1,5 – 2 promila kierowca sprawia wrażenie początkującego. Prowadzenie pojazdu staje się nieskładne, występują kłopoty z normowaniem szybkości. Poczucie siły i lekceważenie w stosunku do innych użytkowników drogi dochodzi do szczytu. Objawami, poza samochodem są braki równowagi oraz zakłócenia mowy – bełkot. Kierowca w takim stanie jest niezwykle niebezpieczny zarówno dla jadących w samochodzie, jak i dla otoczenia.

Ocena – W związku z tym, że po upływie 15 minut od pierwszego pomiaru u osoby dorosłej wystąpiła tendencja spadkowa zawartości alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza można przyjąć, że występująca o godzinie 16.30 zawartość alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza była zawartością maksymalną. Maksymalna zawartość alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza występuje po 2 godzinach od zakończenia spożywania alkoholu. W związku z tym można przyjąć, że zakończenie spożywania alkoholu nastąpiło o godzinie 14.30.

Uwagi końcowe – Zakończenie spożywania alkoholu przez osobę dorosłą przy zawartościach alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza podanych w zleceniu nastąpiło o godzinie 14.30.

[/quote]

Biuro Ekspertyz Technicznych

Nazwisko do wiadomości redakcji

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.