Czy powinniśmy dopłacać za plombę?

Wizyta u stomatologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia powinna być dla pacjenta zupełnie darmowa. Często jednak pacjent „dopłaca” za znieczulenie lub plombę. To jest niezgodne z prawem.
Mamy do wyboru gabinety prywatne i te z kontraktem z NFZ. W pierwszych p�acimy za wszystko, w drugim przypadku nie powinni�my p�aci� za nic

Ewa Jabłońska

e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl

Na terenie powiatu żuromińskiego funkcjonuje 6 gabinetów, które maja podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług stomatologicznych. Zgodnie z przepisami w tych gabinetach pacjent korzysta ze świadczeń finansowanych przez NFZ. Oznacza to, że nie ponosi za taką wizytę żadnych opłat. Wbrew prawu jest dopłacanie do np. plomb lepszej jakości.

– W świetle obowiązujących regulacji prawnych świadczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w całości finansowane są ze środków pochodzących z umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia i nie podlegają współfinansowaniu przez świadczeniobiorców. Natomiast świadczenia wykonywane w innym standardzie niż określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, w całości finansowane są przez świadczeniobiorcę – informuje Piotr Kalinowski z Zespołu Rzecznika Prasowego Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Oczywiście nie wszystkie świadczenia stomatologiczne są refundowane przez NFZ. Rodzaj tych świadczeń jest szczegółowo wymieniony w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. Za świadczenia, które nie znajdują się w koszyku świadczeń gwarantowanych, musi zapłacić pacjent. Wówczas powinien skorzystać z wizyty w prywatnym gabinecie stomatologicznym.

– Często pacjenci mi mówią, że w innych gabinetach musieli dopłacić za lepsze znieczulenie lub lakowanie zębów dziecka – mówi jedna z żuromińskich stomatologów Karolina Chechłowska – i płacą, bo nie widzą, że nie powinni. Opłaty od pacjentów przyjmowanych w ramach NFZ nie powinny być pobierane – mówi.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.