GODNI NAŚLADOWANIA

WYDARZENIA\ Komendant Hufca ZHP w Żurominie phm Barbara Lejeń została odznaczona odznaką „Instruktor godny naśladowania”. Wręczono ją podczas Gali Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Żurominie w sobotę, 23 marca.

To już trzecia edycja plebiscytu na najbardziej godnych zaufania instruktorów harcerstwa na Mazowszu, zorganizowana przez Chorągiew Mazowiecka ZHP. Tym razem jej gospodarzem była burmistrz Żuromina Aneta Goliat oraz komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP dh Cezary Supeł. Plebiscyt organizowany jest po to, by promować najaktywniejszych, wyróżniających się i najbardziej poświęcających się harcerstwu instruktorów, którzy budują wspólnotę Chorągwi Mazowieckiej. W tym roku po raz pierwszy odznaczeni tytułem i statuetką otrzymali także specjalnie zaprojektowaną odznakę Chorągwi. Komendant żuromińskiego hufca była jedną z 26. odznaczonych z Mazowsza.

Hm Robert Konarski z Żyrardowa odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, a brązowym Krzysztof Osmański z Chorągwi Mazowieckiej. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania medal KEN otrzymał hm Jan Nowociński z Ostrołęki. Obecna na uroczystości senator Maria Koc otrzymała najwyższe odznaczenie harcerskie – Laskę skautową, nadawaną niezawodnym przyjaciołom harcerstwa. – Harcerstwo wspaniale wychowuje, aktywizuje, integruje – podkreśliła odbierając wyróżnienie. Z kolei reprezentujący marszałka województwa Adama Struzika radny Sejmiku Województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski wręczył w jego imieniu Medale Pamiątkowe „Pro Masovia” dla trzech instruktorów: Cezarego Supła, komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP, Michała Bagińskiego, zastępcy komendanta i skarbnika Chorągwi oraz dla Andrzeja Gorczycy, członka Chorągwi Mazowieckiej. – Każda inicjatywa pozwala na kultywowanie tradycji, ideałów, postaw, którego państwo w harcerstwie uczycie – powiedział radny. Podkreślił, że należy wspierać harcerstwo, a na pewno będzie to czynił samorząd województwa. – Po to, by ta tradycja trwała i nie było takiego punktu, gdzie ktoś mógłby pomyśleć, że ona przeminie – dodał.

Podczas gali wręczono także odznakę „Super instruktor”. Otrzymał ją hm Jan Chojnacki z Płocka. Srebrną Honorowa Odznakę Przyjaciół Harcerstwa otrzymali starosta żuromiński Jerzy Rzymowski i Witold Kowalski z Bieżunia, takież samo odznaczenie nadane Urzędowi Gminy i Miasta w Żurominie trafiło na ręce burmistrz Anety Goliat. Plakietę oznaki Chorągwi Mazowieckiej ZHP przyznano także Kazimierzowi Zielińskiemu, właścicielowi piekarni z Żuromina.

Na uroczystości obecny był przewodniczący rady Powiatu Mirosław Różański. Przybyli także burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski, skarbnik ZHP hm Krzysztof Osmański, członek Rady Naczelnej ZHP hm Robert Konarski, członkowie komend hufców z całego województwa, ich rodziny.

W części artystycznej wystąpiły, harcerki z bieżuńskiej grupy „Korzenie” pod kierunkiem Beaty Kowalskiej, seniorki z płockiego UTW oraz Chór Nauczycielski Sonata z ŻCK w Żurominie.

– To, co państwo robicie, jest nie tylko godne naśladowania, ale jest bardzo szlachetne i myślę, że wszyscy powinniśmy się od was uczyć – zwróciła się do odznaczonych instruktorów burmistrz Żuromina.

– Cieszę się bardzo tym wyróżnieniem. Harcerstwo daje mi radość. Mogę być z młodymi, od których czerpie energię, siłę. Muszę wyjść, coś zrobić – powiedziała nam odznaczona Barbara Lejeń, która niegdyś uczyła informatyki w szkole, a od dwóch lat jest emerytkś. Wcześniej taki tytuł instruktora godnego naśladowania otrzymał hm. Henryk Czeczko, wieloletni komendant żuromińskiego hufca.

AO

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.