KARY ZA WYWOŻENIE OBORNIKA

ROLNICTWO\ Wywożenie nawozów naturalnych na pole jest zabronione w okresie od początku grudnia do końca lutego. W tym zakazie chodzi o ochronę wód otwartych i gruntowych przed zanieczyszczeniem azotem.

Istnieje bowiem duże ryzyko, że wylany na zamarzniętą glebę nawóz spłynąłby do rowów melioracyjnych, strumyków lub innych zbiorników wodnych, gdzie spowodowałby nadmierną eutrofizację.

Generalnie, wywożenie obornika na pole reguluje ustawa o nawozach i nawożeniu (dalej – ustawy o n.n.) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 16 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów. Rozporządzenie w paragrafie 2 pkt. 4 reguluje, że nawozy naturalne i organiczne, w postaci stałej lub płynnej, stosuje się w okresie od 1 marca do 30 listopada, z wyjątkiem nawozów stosowanych pod uprawy pod osłonami. Za taką działalność, zgodnie z art. 41 ustawy, grozi grzywna.

Jak podaje portal farmer.pl, w przypadku tzw. dużych rolników, których głównie kontroluje WIOŚ. Są to rolnicy, którzy spełniają warunki art. 18 ust. o n.n., czyli prowadzą chów lub hodowlę świń powyżej 2 tys. stanowisk dla świń lub 750 stanowisk dla macior albo duże hodowle drobiu. Mają oni plan nawożenia opracowany zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej, a także obowiązek zagospodarowania 70 proc. gnojówki i gnojowicy na posiadanych użytkach rolnych. Jeżeli zrobią to niezgodnie z prawem, WIOŚ może nawet wstrzymać prowadzenie chowu.

Za nieprzestrzeganie przepisów grozi kara zgodnie z taryfikatorem kodeksu wykroczeń. Ale i tak zdarza się, że nie wszyscy zakazu przestrzegają. Gdzie i jak można tę sprawę zgłosić? Nasi czytelnicy niejednokrotnie alarmowali, że próbują szukać pomocy w urzędzie, wzywają policję.

Sprawa bezpośrednio leży jednak w kompetencjach ciechanowskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ciężko jest jednak dokonać tam zgłoszenia, kiedy urząd pracuje do ok. godz. 15.30, a w weekendy jest nieczynny. Okazuje się jednak, że wówczas sprawy nielegalnego wywozu i prośby o kontrole można zgłaszać pod numerem alarmowym Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego 987.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.