Karmił zwierzęta niebezpieczną mączką. Czy grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo?

W jednej z ferm drobiu na terenie powiatu kury karmiono zakazaną mączką mięsno – kostną. Proceder wyszedł na jaw. Hodowca dostał zakaz sprzedaży kur i jajek. Nie wiadomo, ile śmiertelnie groźnego dla ludzi produktu już trafiło na nasze stoły. Sprawa zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.
Hodowca dokarmia� swoje kury niebezpieczn� m�czk� mi�sno � kostn�

Ewa Jabłońska

e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl

Obecność mączki mięsno – kostnej stwierdzono na jednej z ferm drobiu na terenie powiatu żuromińskiego

– To pierwszy taki przypadek na terenie naszego powiatu – mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii Anna Grzybicka.

Jak podają ogólnopolskie media, zwierzęta hodowlane w Polsce są masowo karmione zakazaną mączką mięsno-kostna. Jest ona uważana za główny powód rozprzestrzenienia się choroby BSE, popularnie nazywanej chorobą szalonych krów. U ludzi może wywoływać wariant choroby Creutzfeldta-Jakoba, która wpływając na układ nerwowy, zawsze prowadzi do śmierci. Mączka mięsno – kostna to dodatek do pasz, stosowany przez hodowców w celu zmniejszenia kosztów produkcji żywca. Mimo, że jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt, jest ponad dwukrotnie tańszy niż soja. W Polsce od 2003 roku obowiązuje całkowity zakaz karmienia mączką mięsno-kostną zwierząt przeznaczonych do spożycia przez ludzi

Obecność zakazanej substancji znaleziono w paszy na terenie jednej z ferm drobiu w powiecie żuromińskim. Karmiono nią tam kury. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Świdnicy we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu.

[b]Zakaz handlu[/b]

W związku z karmieniem zwierząt zakazaną mączką Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał zakaz obrotu zwierzętami i jajkami z fermy.

– Hodowca nie może mięsa i jajek wprowadzić do obrotu – mówi Anna Grzybicka –

To co hodowca teraz zrobi z zwierzętami, to już jego sprawa – dodaje.

Wydaje się jednak, że dalsze ich hodowanie nie ma sensu, bo nie przyniesie żadnych zysków a wręcz przeciwnie. Na fermie jest hodowanych około 60 tys. kur. Ferma cały czas znajduje się pod kontrolą lekarza weterynarii. Służby będą sprawdzać, co się dzieje z zwierzętami. Jeżeli hodowca będzie miał nowe zwierzęta, będą one również badane, a pasza im podawana przejdzie niezbędne kontrole.

Nie wiadomo jak długo zwierzęta były karmione zakazaną mączką i ile kur i jajek z tego kurnika trafiło do naszych domów. Wiadomo jednak, i jestem pewna, że wiedział to również nieuczciwy hodowca, że mączka mięsno – kostna jest niebezpieczna dla ludzi. Hodowcy oprócz dotychczasowych sankcji grożą dotkliwe kary, nawet około 1 miliona złotych.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.