Kuczbork. Inwestycje za wiatr

Gmina Kuczbork-Osada otrzymała potężny zastrzyk gotówki. Do budżetu wpłynęła kwota ok. 1.600.000 złotych z tytułu podatku od nieruchomości. - Jak dla takiej małej gminy są to olbrzymie pieniądze – mówi wójt gminy Kuczbork Tadeusz Burakowski. Gmina zdecydowała się przeznaczyć na najpilniejsze inwestycje około 830.000 złotych. Na najbliższej sesji radni podejmą stosowne uchwały.
Plan najpilniejszych inwestycji przedstawia� Jerzy Rzymowski

Michał Osiecki

m.osiecki@kurierkurierzurominski.pl

Dochody z podatku od nieruchomości, a dokładnie od wybudowanych na terenie gminy wiatraków zasiliły gminną kasę. Do budżetu z tego tytułu wpłynąć ma niebagatelna kwota ok. 1.600.000 złotych. – Co roku taka kwota będzie wpływać do naszego budżetu, a to jak dla takiej małej gminy są to olbrzymie pieniądze – mówi wójt Tadeusz Burakowski. Obcięto nam subwencję oświatową o trzysta tysięcy, dlatego też część kwoty przeznaczymy na edukację –informuje wójt.

Na minionej sesji radni rozmawiali nad wydatkowaniem reszty pieniędzy. Część pieniędzy zostanie zabezpieczona na przyszły rok na udział własny przy inwestycji kanalizacji sanitarnej w Zielonej. Te najpilniejsze inwestycje, które zostaną wykonane w tym roku, według szacunków wyniosą 830.000 złotych.

[b]Dział infrastruktura[/b]

Na infrastrukturę drogową zaplanowano 360.000 złotych. Za zaplanowaną kwotę gmina chce zrobić m.in. odcinek sto siedemdziesiąt metrów drogi w Chojnowie i drogę w Bagienicach Nowych. W planach są też szeroko pojęte inwestycje związane z budową chodników, a także utrzymaniem dróg gruntowych. Wykonany zostanie chodnik pomiędzy Sarnowem a Nową Wsią, a także projekt chodnika i parkingu przy kościele w Sarnowie. Materiały na tę inwestycję przekazać ma powiat żuromiński.

– Jest szansa, że Zarząd Dróg Wojewódzkich przeprowadzi remont drogi prowadzącej przez Kuczbork – informował Rzymowski.

Warunkiem jest jednak zrobienie projektu tej inwestycji. Wójt gminy chce do tego projektu dołożyć również ścieżkę pieszo-rowerową do Kozielska.

[b]Sport i oświata[/b]

W programie inwestycyjnym znalazło się także miejsce na sport i oświatę. W 2013 roku zostaną wybudowane dwa boiska z nawierzchnią poliuretanową. Boiska te zbudowane będą w miejsce istniejących boisk asfaltowych w Zielonej, a także w Kuczborku.

– Chcemy przygotować się też do większych działań, jakimi są wybudowanie nowych sal gimnastycznych w Kuczborku i Zielonej – mówi Jerzy Rzymowski. W tym roku wykonane zostaną projekty obu sal.

[b]Rewitalizacja miejscowości[/b]

Jedna z pilniejszych inwestycji jest także, jak informował Rzymowski, dokończenie parku przy kościele w Zielonej. Część pieniędzy zostanie przeznaczonych na park w Kuczborku, a także zagospodarowanie oczka wodnego w Krzywkach Bratkach.

[b]Sesja ma być formalnością[/b]

Wszystkie wyżej wymienione inwestycje są to wstępne plany. Jednak podczas sesji wszyscy radni byli zgodni, co do słuszności wykonania tych właśnie inwestycji w roku bieżącym. Na najbliższej sesji Rady Gminy, która odbędzie się jeszcze w tym miesiącu radni oficjalnie podejmą decyzję o przeznaczeniu pieniędzy. Wszystko wskazuje, że będą to przedstawione powyżej inwestycje, a głosowanie będzie tylko formalnością.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.