Kuczborska droga niezgody

Od 1989 roku sprawa drogi gminnej nr 114 w Kuczborku jest przedmiotem sporu. Państwo Krawczykowie chcą ją wykupić, bo przedziela ich ziemię, natomiast Wiesław Górczewski walczy o przywrócenia jej do stanu prawnego orzeczonego przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Czyli żeby z powrotem była drogą gminną.
G�rczewski pokazuje mur Krawczyk�w, kt�ry od wielu lat stoi na gminnej drodze

Wiesław Paszta

redakcja@kurierkurierzurominski.pl

– Radny Gminy Kuczbork Jakub Krawczyk chce kupić gminną drogę nr 114 – skarży się Wiesław Górczewski z Kuczborka.

Następnie mężczyzna pokazuje decyzje, które zabroniły sprzedaży drogi. Decyzje te wydane zostały przez Starostwo Powiatowe w 2003 roku jak i Mazowiecki Urząd Wojewódzki w 2004 roku.

Okazuje się, że Jakub Krawczyk w dalszym ciągu próbuje wykupić gminną drogę. Wiesław Górczewski boi się, że pomóc mu w tym może funkcja radnego, jaką od ubiegłego roku sprawuje Krawczyk.

[b]Mur na gminnej drodze[/b]

Zupełnie jak w „Zemście” Fredry zamek był przedzielony murem, tak w Kuczborku przez drogę przechodzi mur niezgody. Dzieli on nieużywaną drogę.

Mur ten, jak mówi Krawczyk, postawiony został w latach 80 – tych.

– Początkowo , żeby droga była nieużywana państwo Krawczyk, zagrodzili ją drutem kolczastym a potem płotem – mówi Górczewski.

– Od mojej strony został wzniesiony mur w którym jest tylko mała drewniana furtka. Droga jest przejezdna na jej początku około 150- 200 metrów. Potem zagrodzona od terenu państwa Krawczyków, a od mojej strony postawiono mur – mówi Górczewski.

Górczewski wskazuje również, że dojazd do jego zabudowań jest utrudniony, a poza tym przez to, że musiał stworzyć sobie dojazd z drugiej strony stracił unijne dotacje.

[b]Wykup albo odszkodowanie[/b]

W piśmie do Wójta i Rady Gminy z dnia 09 lutego 2011 roku Jakub Krawczyk, który jest obecnie radnym gminy zwraca się z prośbą o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części działki o nr 114.

„ Interesujący nas fragment działki przebiega …” i tu wymienia nr działek – pisze we wniosku Jakub Krawczyk. Stawia też we wniosku następne warianty:

– wymiany działki a właściwie części drogi nr 114 na działkę nr 138/2 o powierzchni 0.082 ha stanowiącą drogę nowo wytyczonego osiedla w wsi Kuczbork.,

– przekazanie nieruchomości nr 128/3 i 128/9 za odszkodowanie ( wartość odszkodowania to suma 85775,00zł)

-wydzierżawienia na 10 lat części działki 138/2 i 128/3 oraz całej działki nr 128/9.

W uzasadnieniu podaje o niedrożności drogi nr 114 nie tylko na odcinku „naszych nieruchomości po obu jej stronach, ale i u innych rolników” załączając kserokopie mapy geodezyjnej przedstawiający obecny stan zagospodarowania naszego odcinka tej drogi…” . Jednocześnie dodaje że – „ Nastąpiły więc na przestrzeni tych ostatnich prawie 30 lat poprzez zagospodarowanie przez nas tego odcinka – głębokie, wręcz nieodwracalne zmiany. Mamy tu na myśli również małe znaczenie komunikacyjne tej drogi”

– Dla nas to obojętne, czy droga będzie czy nie – mówią mieszkańcy użytkujący kawałek pierwszego około 150 metrowego ładnie utrzymanego odcinak drogi nr 114. Mamy wjazd zarówno od ulicy Młyńskiej jak i od drogi gminnej. Dalej to działka państwa Krawczyków i droga jest zagrodzona – dodają.

Pismem z dnia 12 kwietnia 2011 roku Wiesław Górczewski po raz kolejny zwraca się do przewodniczącego Rady Gminy o udostępnieni drogi gminnej nr 114.

Po stronie Górczewskiego stoi też sołtys.

Uważam, że droga powinna być – mówi sołtys Kuczborka Osady pan Adam Głuszek. Jak pamiętam to zawsze ta droga w większym czy mniejszym stopniu była wykorzystywana . Ja też dojeżdżałem tą drogą do młyna i na swoje pole. Nie powinno się handlować gminną drogą – podsumowuje Adam Głuszek.

Czy droga zostanie sprzedana? Wszystko w rękach radnych gminy Kuczbork.

O wyniku tej sprawy Czytelników poinformujemy.

Wip

[gmap]Kuczbork[/gmap]

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.