Lutocin. Koniec snu o łupkowej potędze

Nie będziemy łupkowym Eldorado. Amerykańska firma Marathon Oil, która przeprowadzała odwierty w Pietrzyku (gmina Lutocin) wycofuje się z dalszych poszukiwań w Polsce. To może oznaczać tylko jedno: pokłady gazu są zbyt małe, żeby opłacało się go wydobywać. – Szkoda, ale rwać włosów z głowy nie będę – mówi wójt gminy Lutocin Ryszard Gałka.
Odwierty w Pietrzyku � nadzieje by�y spore

Michał Osiecki

m.osiecki@kurierkurierzurominski.pl

Firma Marathon Oil, która posiadała jedenaście koncesji na poszukiwanie gazu ze złóż niekonwencjonalnych wycofuje się z Polski. Podjęto decyzję o zakończeniu prac na terenie naszego kraju. Amerykański koncern prowadził poszukiwania także na terenie powiatu żuromińskiego w miejscowości Pietrzyk w gminie Lutocin.

[b]Rozbudzone nadzieje[/b]

Wraz z rozpoczęciem poszukiwań gazu w łupkach nadzieje były ogromne. Gmina Lutocin jak również powiat żuromiński miały, dzięki wydobyciu stać się jednymi z najmożniejszych w Polsce. Niestety dziś już wiemy, że gazu w Pietrzyku nie ma tyle, ile interesowałoby koncern z siedzibą z Teksasie. Podobnie mają się inne odwierty wykonywane przez firmę.

Amerykanie tłumaczą, że wydobycie byłoby dla nich nieopłacalne.

– Po wnikliwej analizie i ocenie działalności poszukiwawczej spółki na terenie Polski i nieudanych próbach znalezienia podkładów węglowodorów, nadających się do komercyjnej eksploatacji, Marathon Oil podjął decyzję o zakończeniu działalności w Polsce – podało biuro prasowe Marathon Oil w Polsce.

[b]Firma sprzedaje koncesje[/b]

Prawdopodobne jest, że firma sprzeda posiadane koncesję, w tym koncesję Rypin, na której to prowadzone są prace w Pietrzyku.

– Przewidujemy, że zakończenie naszej działalności w Polsce nastąpi w drugiej połowie 2014 roku po zrealizowaniu wszystkich niezbędnych prac, służących nie tylko wypełnieniu zobowiązań koncesyjnych, ale również potwierdzeniu naszego wieloletniego zaangażowania i troski o środowisko naturalne – czytamy w komunikacie biura prasowego.

[b]

Stoicki spokój Gałki[/b]

Wójt Gminy Lutocin nie jest zachwycony tą informacją, ale podchodzi do niej bardzo spokojnie.

– Włosów z głowy rwać nie będę. Podchodzimy to tej wiadomości bardzo spokojnie. Gmina istniała, jak nie było Marathon Oil i będzie istnieć dalej. Nie ukrywam jednak, że były nadzieje związane z wydobyciem gazu w łupkach w naszej gminie – mówi włodarz gminy Ryszard Gałka.

Dalszym losom gazowej inwestycji wójt ma się uważnie przyglądać.

– Gaz w Pietrzyku jest i to nie ulega wątpliwości. Nie jest to jednak taka ilość gazu, która zadawalałaby Amerykanów. Być może koncesję od Marathon Oil kupi, wydzierżawi inna firma. Może inna firma, nasza rodzima, będzie zainteresowana wydobycie na mniejszą skalę – dodaje Gałka.

Marathon Oil to kolejna zagraniczna firma, która wycofuje się z naszego kraju. Wcześniej decyzję o zakończeniu prac podjęły także ExxonMobil i kanadyjski koncern Talisman. Nadal zaangażowane w poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce są rodzime koncerny – PGNIG i Orlen.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.