Lutocin. „Wśród nocnej ciszy…”

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek to przedsięwzięcie artystyczne uczniów klas I-III z terenu gminy Lutocin. Przegląd odbył się 13 grudnia w Zespole Szkół w Lutocinie.
Dzieci �piewaj� kol�dy

Angelika Szczechowicz

a.szczechowicz@kurierkurierzurominski.pl

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek to pierwsze tego typu przedsięwzięcie na terenie gminy Lutocin. Hasłem przewodnim spotkania były słowa jednej z popularnych kolęd: „Wśród nocnej ciszy”. Przegląd odbył się 13 grudnia w Zespole Szkół w Lutocinie i został zorganizowany przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej ze szkół podstawowych w Jonnem, Lutocinie, Chraponi i Przeradzu.

Reprezentanci klas I-III z wymienionych szkół wraz ze swoimi nauczycielkami, panią Olgą Grzywińską i Anettą Wasiak (SP w Przeradzu), panią Moniką Czarnecką (SP w Chraponi), panią Renatą Gałką i Jolantą Dobies (filia w Jonnem) oraz paniami Danutą Pekról, Hanną Zmarzłą oraz Iwoną Kaźmierczak z SP w Lutocinie zebrali się w Zespole Szkół w Lutocinie, aby bliżej poznać tradycję kolęd i pastorałek.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także ksiądz wikary Waldemar Marciniak, emerytowani nauczyciele, pasjonaci muzyki Krystyna Marzec i Jerzy Durzyński oraz pani dyrektor Anna Paluszewska.

Na początku spotkania pani Danuta Pekról przybliżyła historię kolęd i pastorałek oraz ich rolę na przestrzeni wieków. Następnie uczeń klasy I, Pawełek Kowalczyk zaśpiewał kolędę „Oj maluśki, maluśki”. Pawełkowi akompaniowała jego babcia, która grała na skrzypcach.

Po występie śpiewano też wspólnie kolędy np. „O gwiazdo betlejemska”, „Wśród nocnej ciszy”, „Świeć gwiazdeczko”.

Jedna z organizatorek spotkania, pani Danuta Pekról nie kryje zadowolenia.

– Uważam , że spotkanie było bardzo udane. Zachwyciło wszystkich. Był to czas spędzony w miłej, rodzinnej atmosferze i mam nadzieję, że w przyszłym roku też uda nam się takie spotkanie zorganizować- mówi Pekról.

My też mamy nadzieję, że takie spotkania będą organizowane w przyszłych latach. To świetna okazja do integracji lokalnej społeczności do wprowadzenia świątecznego nastroju.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.