Orszak Trzech Króli przemaszeruje ulicami Płocka

Po raz pierwszy, 6 stycznia 2012 roku, mieszkańcy Płocka będą wspólnie obchodzić Uroczystość Trzech Króli. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Starego Miasta – od Fary do Katedry, zapraszając wszystkich do przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w Uroczystości Objawienia Pańskiego. Podobne wydarzenia będą miały miejsce tego samego dnia w ponad 20 polskich miastach.
Oficjalne logo uroczysto�ci

Orszak Trzech Króli w Płocku wyruszy z Placu przed Farą w piątek

6 stycznia o godz. 12.00, po wspólnie odmówionej modlitwie „Anioł Pański”, pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery. Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążać będą na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowić będą dzieci z płockich szkół. Towarzyszyć im będzie m.in. góralska kapela „Hora” ze Szczyrku. Podążą za Gwiazdą Betlejemską, a wraz z nimi mieszkańcy Płocka i goście. Dzieciom i młodzieży szkolnej bezpłatnie rozdane zostaną korony i śpiewniki

z kolędami. Na trasie Orszaku będzie można spotkać wolontariuszy z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy zbierać będą datki na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin. Orszak zakończy się pokłonem złożonym Dzieciątku Jezus, Maryi

i św. Józefowi w szopce przy Domu Biskupim, a następnie Mszą św. w Katedrze Płockiej, pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Libery. W Katedrze ogłoszone zostaną wyniki Konkursu Rodzinnych Szopek Bożonarodzeniowych. Szkoły

i przedszkola, które oficjalnie zgłosiły udział w Orszaku, otrzymają pamiątkowe dyplomy.

„Zapraszamy wszystkich chętnych, by przyłączyli się do Orszaku, zarówno wierzących, jak i niewierzących. Orszak tworzą zwyczajni ludzie, którzy z entuzjazmem i radością chcą wspólnie z rodzinami i przyjaciółmi świętować narodziny Jezusa Chrystusa. Orszak jest propozycją dla każdego, kto tylko zechce wyjść z domu i przyjść na Plac przed Farą w Płocku. Podkreślamy naszą otwartość i gościnność, taką samą jak ta, która była obecna ponad dwa tysiące lat temu w betlejemskiej stajence” – mówi Maciej Marchewicz z Fundacji Orszak Trzech Króli.

Organizatorem wydarzenia w Płocku jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej oraz organizacje katolickie i wyznaniowe, funkcjonujące przy Centrum Organizacji Pozarządowych w Płocku, przy współpracy z Urzędem Miasta Płocka, Kurią Diecezjalną, Starostwem Powiatowym w Płocku i Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

W tym roku ponad dwadzieścia polskich miast zgłosiło się do organizacji Orszaku m.in. Poznań, Lublin, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Zakopane, Śrem, Kutno i Włocławek. W ubiegłym roku w samej Warszawie w Orszaku uczestniczyło ponad 20 tysięcy ludzi.

Patronat nad płockim Orszakiem objęli: Biskup Płocki Piotr Libera, Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, Starosta Płocki Michał Boszko i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie Świętem Trzech Króli, zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Dzień 6 stycznia przypomina nam wydarzenia opisane w Ewangelii Mateusza, kiedy Mędrcy ze Wschodu przybyli z daleka do Betlejem, by pokłonić się Dzieciątku Jezus. W średniowieczu nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar.

Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji – od stuleci przybycie Trzech Króli i złożenie drogocennych darów małemu Jezusowi odgrywane było w jasełkach oraz widowiskach herodowych. Jednocześnie przenosi wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo.

Rzecznik Prasowy Diecezji Płockiej Elżbieta Grzybowska

[img]https://[/img]

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.