POETKI Z LUTOCINA I KUCZBORKA

WYDARZENIA\ Gabriela Dobies i Wiktoria Michalska z Zespołu Szkół w Lutocinie oraz Amelia Marcinkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Kuczborku-Osadzie znalazły się w gronie laureatek XXIII Wojewódzkiego Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w piątek, 23 listopada, dwa dni przed 118 rocznicą urodzin poety. Gala w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozpoczęła się od przekazania reprezentantom bieżuńskiej szkoły podstawowej z dyrektorem Sławomirem Kosinem na czele wieńca i znicza, który zanieśli oni na grób poety, spoczywającego na miejscowym cmentarzu. Po tej części wysłuchano pięknego występu „Rodzina pod flagą Niepodległej” zespołu „Moja rodzina”, który zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych, podkreślając rolę rodziny w pielęgnowaniu polskości w czasach, kiedy Polska była pod zaborami i w odzyskaniu niepodległości.

Potem kierownik muzeum Jerzy Piotrowski odczytał protokół jury XIII konkursu poezji. Nadesłano na niego łącznie 85 zestawów wierszy, w tym 25 zestawów w kategorii 6-12 lat i 60 zestawów w kategorii 13-30 lat.

Wśród laureatów znaleźli się przedstawiciele szkół i dorośli, bo konkurs skierowany jest do dzieci w wieku od 6 lat, młodzieży i dorosłych do lat 30. Przyjechali ze Starych Babic, Zagościńca, Sierpca, Płocka, Warszawy, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Goryszach czy z Gozdowa. Wśród nagrodzonych wyróżnieniami i miejscami na podium znalazły się trzy uczennice z powiatu żuromińskiego. Dwie z nich – Gabriela Dobies i Wiktoria Michalska reprezentują Zespół Szkół w Lutocinie. Pierwszą wyróżniono za wiersz „Przyszłość”, druga zajęła III miejsce za wiersz „Życie”, obie w kategorii pierwszej. Trzecia z uczennic, Amelia Marcinkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Kuczborku-Osadzie dostała wyróżnienie za zestaw wierszy w kategorii starszej. Obie opiekunki i same uczennice były bardzo zadowolone z wyniku.

Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem: Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Starosty Żuromińskiego. Nagrody współfinansowali m.in. starosta, burmistrz Bieżunia, kuratorium oświaty, oddział powiatowy ZNP, firma „Złota Kurka” oraz sponsor strategiczny, firma Cedrob, w imieniu której wręczał je Henryk Grześkiewicz, również finansujący nagrody jako właściciel gabinetu weterynaryjnego w Bieżuniu. Przekazując młodym poetom wieczne pióro Grześkiewicz zaznaczył, że język polski to nie tylko mowa, ale też pismo, życzył więc zwycięzcom pięknego kaligraficznego pisma.

Jan Rzeszotarski, dyrektor sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej, które jest dla bieżuńskiej placówki jednostką nadrzędną, wyraził nadzieję, że na 25 edycję konkurs będzie już okazja do zwiedzenia odremontowanego domu bieżuńskiego poety. Dziękował też młodzieży, która ma talent, i który komuś udało się odkryć i pokazać. Podobnie wyraziła się w wystąpieniu prezes Marzena Więckowska. – Wy jesteście obdarzeni od tego Najwyższego nie tylko talentem, ale macie to w duszy. Widzieć oczami, duszą i przełożyć to na papier to coś niezwykłego – powiedziała zwracając się do młodych poetów. Gratulowała rodzicom i nauczycielom, że mają takie dzieci i młodzież.

MM

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.