Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl
Nauczyciele, którzy w ubiegłym roku otrzymywali wynagrodzenie niższe niż przewidują przepisy prawne, otrzymali wyrównania. Łącznie na ten cel w naszym powiecie wypłacono 341 tysięcy złotych.
[b]Średnie pensje[/b]
Średnie pensje nauczycieli są regulowane przez odpowiednią ustawę i różne w zależności od stopnia awansu zawodowego nauczyciela. Nauczycielom, którzy nie otrzymywali ustawowo wymaganego średniego wynagrodzenia, samorządy do końca stycznia musiały wypłacić wyrównania.
[b]Bieżuń wypłacił najwięcej[/b]Najwięcej bo aż 150 tys. wypłacono nauczycielom z terenu gminy i miasta Bieżuń.
-My od wielu lat płacimy dodatki wyrównawcze. Są to pieniądze dla nauczycieli, którzy nie przepracowują średniej ilości finansowej. Takim nauczycielom wypłaca się na koniec roku pieniądze za godziny, których nie przepracowali. Pieniądze te wynikają z rozporządzenia ministerialnego – mówił w wywiadzie dla Kuriera burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń.
Andrzej Szymański przedstawił kilka rozwiązań dotyczących wypłat dodatków dla nauczycieli. Nie przyniosą one jednak oszczędności w budżecie, ale, jak mówi burmistrz, będzie miał świadomość, że płaci nauczycielom za wykonaną pracę.
– Jako organ prowadzący mamy prawo dodawania godzin ponadwymiarowych do szkół. Te godziny ponadwymiarowe mogłyby być rozdzielone nauczycielom, którzy w prognozie, którą mamy już na początku roku szkolnego, mogą nie osiągać tych średnich. W tym wypadku skoro nauczyciel będzie miał godziny ponadwymiarowe, to my zapłacimy za jego pracę, a nie jak do tej pory otrzyma gratis. W końcu mamy płacić za pracę, czy robić gratisy? – mówił Szymański
[b]Na drugim miejscu Kuczbork[/b]Wysokie wyrównania otrzymali również nauczyciele z gminy Kuczbork. Łącznie z budżetu w styczniu zostało im wypłacone ok 115 tys. złotych. Wśród nauczycieli, którym wypłacono wyrównania, byli przedstawiciele wszystkich stopni awansu zawodowego: stażyści, kontraktowi, mianowani i dyplomowani.
[b]Oszczędny Powiat, Lutocin i Lubowidz[/b]W gminie Lutocin łącznie wypłacono 34 789 złotych nauczycielom stażystom i mianowanym. W Lubowidzu czternastki otrzymali nauczyciele stażyści i kontraktowi w łącznej kwocie 28 tysięcy. Niewielką kwotę musiało dopłacić Starostwo. Tylko nauczyciele stażyści w szkołach prowadzonych przez powiat nie otrzymywali wymaganego średniego wynagrodzenia. Z budżetu powędrowało do nich 13 267,36 złotych
[b]Żuromin i Siemiątkowo nie płaciły wyrównań[/b]
W gminie Żuromin i gminie Siemiątkowo w tym roku nie wypłacono nauczycielom wyrównania. Oznacza to, że władze samorządowe zapewniły nauczycielom odpowiednie wynagrodzenia przez cały rok ich pracy. Tu samorządy potrafiły wypełnić luki, a nauczyciele mieli tyle godzin, że nie musieli dostawać wyrównań.
A więc sposoby na niepłacenie nauczycielom pieniędzy za godziny, których w rzeczywistości nie przepracowali istnieją. Znają je władze miasta i gminy Żuromin i Siemiątkowa.
Zna je też Związek Nauczycielstwa Polskiego.
[b]Związek Nauczycielstwa Polskiego ma rozwiązanie [/b]– Samorządy mogą uniknąć wypłacania dodatków uzupełniających – mówi Marzena Więckowska Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Powiatu Żuromińskiego – wystarczy, że podniosą wysokość dodatków dla nauczycieli, takich jak dodatek motywacyjny, dodatek funkcyjny i za wychowawstwo.
Samorządy mogłyby uniknąć wypłacania tak wysokich jednorazowych dodatków uzupełniających również wtedy, gdyby już w połowie roku przeliczały wysokość wynagrodzenia nauczycieli. Wiadomo by było wcześniej, ile jeszcze brakuje do średniej pensji. ZNP uważa, że wyjściem z sytuacji może być również negocjowanie i ponowne uchwalenie przez samorządy regulaminów wynagrodzeń nauczycieli. [img]https://[/img]
Dodaj komentarz