Powiat. Kolektor słoneczny pana Zbyszka

W powiecie żuromińskim coraz częściej na dachach domów pojawiają się kolektory słoneczne – solary. Jednym z pierwszych mieszkańców, który taki kolektor zamontował jest Zbigniew Dobrowolski z Bieżunia. Czy inwestycja w energię odnawialną jest opłacalna? – Nie mam żadnych wątpliwości, że jest – mówi Zbigniew Dobrowolski już po miesiącu użytkowania kolektora.
Instalacja kolektor�w w Bie�uniu przy ulicy Ogrodowej

Adam Ejnik

a.ejnik@gmail.com[img]https://[/img]

Solary to urządzenia, które dają możliwość korzystania z energii słonecznej. To takie duże akumulatory, które ładują się za pomocą energii słonecznej. Następnie energia ta ogrzewa nasz dom.

W sierpniu obserwowaliśmy, jak te słoneczne akumulatory montowano na dachu domu Zbigniewa Dobrowolskiego z Bieżunia.

Mieszkaniec Bieżunia zdecydował się na tę inwestycję, jak mówi, ze względów ekonomicznych. Kolektory mają zapewnić w jego domu darmowe ogrzewanie wody. Po miesiącu użytkowania Zbigniew Dobrowolski jest z solarów zadowolony.

– Kolektory słoneczne ogrzewają wodę w moim domu do 70 stopni Celsjusza – mówi bieżunianin – to spora oszczędność.

Koszt inwestycji to w przypadku Zbigniewa Dobrowolskiego 4 950 zł. Choć cała inwestycja: koszt kolektorów i ich montażu, wyniosła w tym przypadku 16 000, różnicę pokrywa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt ten zależny jest od wielkości kolektorów słonecznych.

– Pozyskanie tych środków nie jest trudne – mówi Zbigniew Dobrowolski – wystarczy zgłosić się do Banku a potem do firmy, która zajmuje się montowaniem kolektorów. Wszystkie formalności w moim przypadku załatwiła firma PROMAG z Piaseczna – dodaje bieżunianin.

Zbigniew Dobrowolski obsługiwany był przez Bank Spółdzielczy w Bieżuniu. Kredytowaniem montażu kolektorów zajmują się też inne banki.

– Wystarczy, że osoba, która składa wniosek posiada zdolność kredytową i już możemy z nią podpisać umowę – mówi Dorota Stankiewicz naczelnik do spraw kredytów Banku Spółdzielczego w Żurominie.

Bank Spółdzielczy w Żurominie w sprawie kolektorów współpracuje z firmą Hetman z Warszawy. Firma ta przygotowuje projekt montażu, a także wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do tej pory w żuromińskim Banku złożono 12 wniosków.

– Nie jest to mało – mówi Dorota Stankiewicz – biorąc pod uwagę fakt, że współpracę zaczęliśmy od lipca – dodaje.

Czy kolektory zadomowią się w naszym powiecie? Przekonamy się pewnie niebawem, gdy okaże się, czy była to trafiona inwestycja.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.