Powiat. Lato. Uwaga na pszczoły, osy i szerszenie

Lato to okres dużej aktywności owadów. Szczególnie niebezpieczne dla człowieka są błonkoskrzydłe, a wśród nich osy, szerszenie oraz pszczoły. Owady te dysponują bronią, która dla człowieka może być nawet śmiertelna. Jest to ich jad.
Stra�acy usuwaj� kokony, ubieraj�c si� w specjalistyczny str�j. Praca w nim na dusznych poddaszach nie jest komfortowa

Tylko w tym roku żuromińska straż kilkadziesiąt razy interweniowała, likwidując gniazda szerszeni, os i pszczół.

– Zdarzało się, że 2-3 razy dziennie interweniowaliśmy, przenosząc kokony tych owadów – mówi rzecznik prasowy żuromińskiej straży st. kapitan Janusz Chyliński.

Jad błonkoskrzydłych może być śmiertelny! Dlatego dziś wraz z Komendą Powiatową Straży Pożarnej przypominamy, jak należy się zachować w przypadku spotkania gniazda tych owadów.

Adam Ejnik

[img]https://[/img]

Praktyczne wskazówki zmniejszające ryzyko użądlenia:

[quote=]• Unikać gwałtownych ruchów gdy zbliża się owad.

• W razie ataku należy osłonić głowę rękami lub odzieżą, a z niebezpiecznego miejsca należy powoli się oddalić. Najlepiej schronić się w ciemnym pomieszczeniu – owady najprawdopodobniej wylecą do światła – albo ewakuować się na dalszą odległość (co najmniej 50 m), ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że na pomoc przylecą gotowe do ataku inne osobniki z tego samego gniazda.

• Przebywać, o ile jest możliwe, z dala od kwitnących roślin i dojrzałych, opadłych na ziemię owoców.

• W środowisku narażonym na obecność owadów unikać wzorzystej, jaskrawej i lejącej się odzieży – ubieraj się raczej w biel, zieleń lub beż.

• Unikać chodzenia na boso po trawie szczególnie obfitującej w kolorowe kwiaty.

• Nie jadać w środowisku zagrożonym owadami owoców, słodkich produktów lub wydzielających intensywny zapach – może on pobudzić owady do nadmiernej aktywności a nawet agresji.

• Należy pamiętać, iż zapach potu ludzkiego jest również czynnikiem wabiącym owady. Podobny efekt wywołują perfumy, kremy, olejki itp..

Przedstawione powyżej środki profilaktyczne nie chronią nas całkowicie przed owadami. Minimalizują one jedynie prawdopodobieństwo użądlenia, pobudzenia owadów a w konsekwencji ich zmasowanego ataku.

[/quote]

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.