Powiat. Mandaty są potrzebne

W ramach akcji „Bezpieczny niechroniony” policjanci częściej kontrolują pieszych i rowerzystów. – Mandatów przybyło – mówi aspirant Jan Składanowski kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego żuromińskiej policji – ale za to mniej jest wypadków – dodaje.

Adam Ejnik

a.ejnik@gmail.com

Rowerzyści i piesi, jak wynika z policyjnych statystyk, są najbardziej narażeni podczas wypadków drogowych. Do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny niechroniony” włączyła się żuromińska policja.

Akcja w naszym powiecie trwa już od października 2010 roku i, jak twierdzi, aspirant Jan Składanowski, dzięki niej jest bezpieczniej.

„Bezpieczny niechroniony” to akcja ogólnopolska. W naszym powiecie ma charakter dwojaki. Po pierwsze policjanci z drogówki organizują lekcje w szkołach dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Po drugie, w określone dni tygodnia w różnych miejscowościach powiatu wzmożone patrole obserwują, w jaki sposób na drodze zachowują się piesi i rowerzyści. Niebezpieczne zachowania karane są mandatami od 50 do 100 złotych.

– Profilaktyka jest bardzo ważna – mówi Jan Składanowski – ale bardziej do wyobraźni użytkowników przemawia represja, czyli mandaty – dodaje.

Jak się okazuje tych mandatów mało nie było, a przepisy najczęściej były łamane przez pieszych przechodzących w niewłaściwym miejscu przez ulicę Warszawską w Żurominie (na wysokości sklepu market-polo i poczty). Tylko podczas jednorazowej akcji 1 lutego sześciu policjantów ukarało pieszych i rowerzystów 21 mandatami, 1 wnioskiem do sądu (mężczyzna odmówił przyjęcia mandatu) i 1 pouczeniem. Natomiast w roku 2010 żuromińska policja mandatami ukarała 187 pieszych i 162 rowerzystów.

– Akcja przynosi rezultaty – twierdzi Składanowski – na drogach jest coraz mniej zdarzeń z udziałem pieszych – dodaje.

Statystyki to potwierdzają. W 2009 roku w naszym powiecie śmierć na drodze poniósł 1 pieszy i 3 rowerzystów. Rannych było 5 pieszych, 3 rowerzystów i 6 motorowerzystów. Ale już w roku 2010 zginęła na drodze jedna osoba (rowerzysta), natomiast 6 pieszych i 4 rowerzystów było rannych.

– Pamiętajcie Państwo – podsumowuje Jan Składanowski – mandaty nie są złośliwością policjantów. Do niczego nam nie są potrzebne. Chodzi tylko o Wasze bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.