Powiat. Nasz drogi wiatr

Od jakiegoś czasu w okolicy Żuromina, jak grzyby po deszczu, pojawiają się wiatraki (fachowo turbiny wiatrowe). Łącznie powstanie ich 30. Zostaną wybudowane na terenie trzech gmin naszego powiatu: gminy Żuromin, gminy Lubowidz i gminy Kuczbork. Przyniosą gminom dochód co najmniej 2 mln złotych rocznie.
Turbiny wiatrowe rosn� w naszym powiecie, jak grzyby po deszczu

Ewa Jabłońska

jablonska.ewa1@gmail.com

Na terenie powiatu żuromińskiego powstanie 30 wiatraków wytwarzających prąd. Dzięki temu do budżetu gmin będzie wpływać ponad 2 miliony złotych rocznie.

Wiatraki obsługiwać będzie pobudowana specjalnie w tym celu stacja transformatorowa. Budowa całej elektrowni wiatrowej zakończy się w połowie przyszłego roku. Buduje ją hiszpańska firma Gamesa, jedna z większych firm działających w obszarze rozwoju energetyki wiatrowej, jak również jeden z głównych producentów turbin wiatrowych na świecie.

Gamesa od 2004 roku prowadziła pomiary wiatrowe i sprawdzała warunki techniczne naszego terenu.

– Żebyśmy mogli zacząć działać na jakimkolwiek terenie musimy wypełnić szereg formalności – mówi projekt-menadżer firmy Gamesa Energia Polska sp. z o.o. Łukasz Witkowski – Muszą zapaść decyzje środowiskowe, rady gmin muszą podjąć odpowiednie uchwały i odpowiednio dostosować plany zagospodarowania przestrzennego.

Firma musiała również wydzierżawić grunt, na którym powstają wiatraki i wybudować drogi dojazdowe do nich.

– Nie mieliśmy żadnych problemów z uzyskaniem gruntu pod budowę – mówi Łukasz Witkowski – mieszkańcy nie sprzeciwiali się powstaniu turbin w ich okolicy.

Wybudowanie elektrowni wiatrowej niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla gmin jak i dla mieszkańców. Po zakończeniu prac budowlanych zostaną zmodernizowane drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie, których używała firma. Powstaną również nowe drogi gminne, które wybuduje Gamesa. Właściciele gruntów otrzymują czynsz dzierżawczy za udostępnienie placu, na którym powstają wiatraki. Najważniejsze jednak jest to, że do budżetu gmin, z tego przedsięwzięcia wpływać będzie co roku podatek od nieruchomości. Od jednego wiatraka jest to kwota ok 70 – 80 tys. zł. Łącznie za 30 turbin wiatrowych wpływać będzie ok 2 – 3 milionów złotych.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.