Powiat. Policjanci podsumowali swoją pracę 2013 roku

W Komendzie Powiatowej Policji w Żurominie odbyła sie coroczna odprawa służbowa policjantów. Na spotkaniu podsumowano pracę żuromińskich policjantów w 2013 roku.
Policjanci podsumowali rok

Ewa Jabłońska

e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl

We wtorek 21 stycznia w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Żurominie odbyła się coroczna odprawa służbowa. W spotkaniu uczestniczył Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Januszem Stępniak, komendant żuromińskiej policji mł. insp. Piotr Leonarcik, kierownicy wydziałów w żuromińskiej komendzie oraz policjanci. Natomiast wśród zaproszonych gości byli: starosta Janusz Welenc, burmistrz Żuromina Zbigniew Nosek, burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański, wójt Kuczborka Tadeusz Burakowski, Prokurator Prokuratury Rejonowej w Mławie Janusz Marcysiak.

Pracę policjantów i ich osiągnięcia przedstawili Naczelnicy poszczególnych Wydziałów: Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Zbigniew Sawicki, Naczelnik Wydziału Kryminalnego podinsp. Dariusz Wieczorek, Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego st. asp. Jan Składanowski.

[b]Prewencja[/b]

Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Zbigniew Sawicki przedstawił statystyki m.in. dotyczące dynamiki przestępstw wszczętych, dochodzeń i postępowań policji z wydziału prewencji w latach 2012 i 2013. Sawicki mówił również o pracy policji na rzecz nieletnich. Konkretnie chodzi o działania profilaktyczne, które mają zapobiegać powstawaniu przestępczości wśród nieletnich mieszkańców naszego powiatu. Policjanci w tym zakresie organizują spotkania w szkołach, spotkania z pedagogami i z rodzicami. Profilaktyka kryminalna jest prowadzona poprzez liczne akcje takie jak np.: bezpieczne wakacje, bezpieczne ferie, spotkania z dziećmi i młodzieżą.

[b]Mniej kradzieży i włamań [/b]

Podsumowanie pracy policjantów z wydziału kryminalnego omówił Naczelnik podinsp. Dariusz Wieczorek. Na terenie powiatu żuromińskiego od już od kilku lat najczęściej policjanci z wydziału kryminalnego mają do czynienia z kradzieżami i włamaniami. Jednak z roku na rok jest ich coraz mniej np. w 2011 roku w sprawie kradzieży wszczęto 89 postępowań, w2012 roku 84 postępowania a w ubiegłym roku już tylko 75. Na szczęście takie przestępstwa jak np.: rozbój, bójka zdarzają się sporadycznie. W 2013 rozboje były 2 a bójek 5. Skuteczność policjantów w wykrywaniu przestępstw od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2013 roku wyniosła 81,1%. Najbardziej skuteczni są policjanci w wykrywaniu sprawców bójki lub pobicia. W ubiegłym roku w tej kategorii wykrywalność była 100%.

[b]Wypadków drogowych coraz więcej, kolizji coraz mniej[/b]

Statystyki dotyczące ruchu drogowego przedstawił Naczelnik st. asp. Jan Składanowski. Z zaprezentowanych danych wynika, że liczba wypadków drogowych wzrosła. W 2013 roku na terenie powiatu żuromińskiego było 29 wypadków, w 2012 roku 20 a w 2011 roku 27. Wypadków w których były ofiary śmiertelne jest mniej. W 2013 roku były 3 takie wypadki i zginęły w nich 3 osoby. Najczęstszymi przyczynami wypadków jest nadmierna prędkość i nieprawidłowe manewry. Najwięcej wypadków w ubiegłym roku miało miejsce na terenie gminy Żuromin (15 wypadków), 7 wypadków było na terenie gminy Lubowidz, 5 na terenie gminy Bieżuń, po jednym wypadku w gminie Kuczbork i Lutocin, na terenie gminy Siemiątkowo nie było żadnego wypadku. Najczęściej sprawcami wypadków są kierowcy samochodów osobowych. Ilość kolizji w ruchu drogowym była niższa niż w 2012 roku. W ubiegłym roku wyniosła 209, w 2012 roku 221 a w 2011 roku 262. Policjanci z drogówki przeprowadzają coraz więcej kontroli wśród kierujących. W 2013 skontrolowali 8670 kierowców a w 2012 roku 7509. W 2013 roku zatrzymano prawo jazdy 77 kierowcom, 1311 zatrzymano dowodów rejestracyjnych, 4658 nałożono mandatów ( w 2012 roku 3911 mandatów), skierowano 120 wniosków do sądu, 603 pieszych ukarano mandatami. Łączna kwota nałożonych mandatów wyniosła 643 270 zł. Zatrzymano 202 nietrzeźwych kierowców i 66 po użyciu alkoholu.

Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Januszem Stępniak przedstawił statystyki dotyczące pracy policji w całym garnizonie mazowieckim. W zakresie wykrywalności przestępstw w 2013 roku Komenda Powiatowa Policji w Żurominie zajmuje jedno z czołowych miejsc, mówił Komendant.

Na zakończenie komendant policji mł. insp. Piotr Leonarcik podziękował staroście, burmistrzom i wójtom za wsparcie finansowe i za dotychczasową współpracę.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.