Powiat. Polski był łatwy

W tym tygodniu absolwenci szkół ponadgimnazjalnych przystąpili do jednego z ważniejszych egzaminów w życiu. Pisali maturę z języka polskiego, matematyki i języka obcego. W powiecie żuromińskim przystąpiło do matury 463 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.
Uczniowie LO w �urominie przed matur� z matematyki

Ewa Jabłońska

jablonska.ewa1@gmail.com

Maturzyści z czterech szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu od środy zmagają się z egzaminami. Jako pierwszy pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek z matematyki, w piątek z języka obcego. Czekają ich jeszcze egzaminy z wybranych przedmiotów i egzaminy ustne, które będą trwać do 27 maja.

Maturzysta z egzaminu na poziomie podstawowym może uzyskać 70 punktów. Zda egzamin, jeżeli uzyska co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania.

[b]

Język polski nie taki trudny

[/b]

Podczas egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym zdający musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów: „Analizując wiersze „Gdy tu mój trup” Adama Mickiewicza oraz „Światło w ciemnościach” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, porównaj ukazane nich obrazy świata marzeń i rzeczywistości. Wykorzystaj właściwe konteksty”, drugi temat odnosił się do „Granicy” Zofii Nałkowskiej. Uczeń, który wybrał ten temat, musiał przedstawić charakterystykę miłości głównych bohaterów powieści.

Spora część maturzystów z którymi rozmawialiśmy, oceniła egzamin z języka polskiego jako łatwy. Najwięcej problemów sprawił maturzystom tekst do czytania ze zrozumieniem.

– Uczniowie raczej nie narzekali, że było trudno. Temat dotyczący „Granicy” był łatwy. Analiza wierszy trudniejsza. Z tego, co wiem, uczniowie nastawiali się, że będzie „Wesele” i literatura współczesna, bo tak wyczytali w internecie – mówi Henryk Wrzosek, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych w Zielonej.

Na poziomie rozszerzonym z języka polskiego do wyboru był temat o Mrożku cytującym Mickiewicza w „Śmierci porucznika” oraz motyw tańca w „Kwiatach polskich” Tuwima i piosence Osieckiej „Niech żyje bal”.

Egzamin w naszym powiecie przebiegał bez żadnych problemów.

– Na szczęście nie dotarły do mnie żadne informacje o nieprawidłowościach egzaminu maturalnego – mówi dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie Anna Frenkiel

[i][b]

Życzymy powodzenia wszystkim zmagającym się z maturą.

[/b][/i]
 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.