Powiat. Płoną kościoły

We wtorek palił się kościół w Poniatowie, w środę w Lubowidzu. W czwartek paliło się w Bądzynie – tym razem Dom Pomocy Społecznej. Skąd ta plaga pożarów? – To tylko ćwiczenia – uspokaja kapitan Janusz Chyliński rzecznik żuromińskiej straży.

Ewa jabłońska

jablonska.ewa1@gmail.com

W ubiegłym tygodniu często mieszkańcy naszego powiatu słyszeli sygnały wozów strażackich. Na szczęście nie było powodu do niepokoju. To tylko strażackie ćwiczenia. Strażacy tym razem „gasili” drewniane kościoły w Poniatowie i Lubowidzu oraz Dom Pomocy Społecznej w Bądzynie.

W tego typu ćwiczeniach strażacy biorą udział kilkanaście razy w roku. Ich celem jest sprawdzenie sprzętu, zaznajomienie się z obiektami szczególnie zagrożonymi pożarem oraz szkolenie umiejętności strażaków nie tylko z Państwowej Straży Pożarnej, ale również Ochotniczej Straży Pożarnej. Tym razem ćwiczenia były zorganizowane trzy dni z rzędu. Pierwsze w Poniatowie, w których brały udział trzy jednostki Państwowej Straży Pożarnej i OSP Poniatowo. W Lubowidzu uczestniczyły trzy jednostki PSP i OSP Lubowidz. W obydwu przypadkach obiektami, na których odbywały się ćwiczenia, były kościoły.

– Ćwiczymy na kościołach, ponieważ są drewniane więc są szczególnie narażone na pożar – mówi rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie Janusz Chyliński – Poza tym są obiektami użyteczności publicznej, więc często znajduje się w nich dużo osób, a w takich sytuacjach łatwiej o zaprószenie ognia.

Wczoraj ćwiczenia odbyły się w Domu Pomocy Społecznej w Bądzynie. Brały w nich udział trzy jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP Zieluń i OSP Lubowidz.

– Zdecydowaliśmy się na ten właśnie obiekt, ponieważ zamieszkuje w nim dużo osób – mówi Janusz Chyliński.

– W ramach ćwiczeń przeprowadzono ewakuacje, dzięki czemu zarówno mieszkańcy domu jak i personel zapoznali się z zasadami postępowania w przypadku pożaru.

Tego typu przedsięwzięcia powinny przynieść korzyści w sytuacji realnego zagrożenia pożarem. Najbliższe szkolenia odbędą się na terenach leśnych.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.