Powiat. Wszyscy wrócili do domu

Święta i okres noworoczny okazały się w naszym powiecie bezpieczne. Na drogach policja zanotowała tylko jeden wypadek. Oprócz tego w naszym powiecie zanotowano 3 kolizje i zatrzymano 3 rowerzystów w stanie nietrzeźwości. – To były naprawdę spokojne Święta – mówi asp. Jan Składanowski Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego żuromińskiej policji.
Policja podczas �wi�t pracowa�a wi�cej ni� w dni powszednie

Adam Ejnik

a.ejnik@gmail.com

74 osoby zginęły w Polsce podczas dwóch świątecznych weekendów. 713 odniosło rany. Zatrzymano 1935 nietrzeźwych kierowców. Na szczęście te makabryczne statystyki nie mają przeniesienia na powiat żuromiński.

[b]U nas Święta były bezpieczne[/b]

a kierowcy ostrożni. W okresie od 23 grudnia do 1 stycznia doszło na naszych drogach do jednego wypadku. W sylwestrowy wieczór (wszyscy pamiętamy, jakie wówczas panowały warunki, ulice przypominały lodowisko) na trasie Swojęcin – Poniatowo osobowe auto wpadło w poślizg i wypadło z drogi. W środku było dwoje dzieci. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Lekko poturbowana był tylko kierująca pojazdem. Poza tym wypadkiem policyjne statystyki zanotowały trzy kolizje (były to niewielkie stłuczki). O mały włos do kolejnego wypadku nie doszło na słynnym już zakręcie w Brudnicach. Tym razem otarły się o siebie dwie mijające się ciężarówki.

– Cieszy mnie taka sytuacja i mam nadzieję, że my policjanci mamy w niej swój udział. Tym bardziej, że tak naprawdę policja świąt nie miała. Pracowaliśmy z jeszcze większym natężeniem niż w dni powszednie – mówi asp. Jan Składanowski.

[b]Policja kontrolowała[/b]

Jak już pisaliśmy przed Świętami Bożego Narodzenia, policyjna akcja „Święta” trwała od 23 grudnia do 2 stycznia. Tylko podczas weekendowych kontroli policjanci zatrzymali 195 pojazdów. Ukarali mandatami 69 kierowców. Gros tych mandatów powodowała nadmierna prędkość kierujących. Ponadto dość często kierujący zapominają zapiąć pasy bezpieczeństwa.

– To są standardowe kontrole – mówi Składanowski – i jak zwykle kierowcy powtarzają te same błędy. Jeżdżą za szybko. Proszę pamiętać, że szczególnie w okresie zimowym, kiedy warunki jazdy są trudne, należy zachować szczególną ostrożność i bezwarunkowo stosować się do przepisów ograniczenia prędkości.

Święta na trzeźwo

W okresie świątecznym nie zatrzymano żadnego nietrzeźwego kierowcy. Przypomnijmy, że w tym samym okresie w Polsce odnotowano prawie 2000 tego typu przestępstw i wykroczeń.

– Chyba jeszcze nigdy nie mieliśmy tak trzeźwych Świąt i Nowego Roku – mówi Składanowski – kontrole, apele, współpraca z Kurierem dają pozytywne efekty – dodaje.

Policja zatrzymała za to trzech rowerzystów w stanie nietrzeźwości. Dla nich koniec starego roku nie był udany.

[quote=Aspirant Jan Składanowski]Co prawda okres świąteczny minął nam bardzo bezpiecznie, jednak pamiętajmy, że zima dla kierowców jest niezwykle zdradliwa. Zwracajcie Państwo szczególną uwagę na temperaturę. Już przy 0 stopni Celsjusza ulica staje się bardzo niebezpieczna. Mokra nawierzchnia zamienia się w lodowisko, na którym łatwo o utratę kontroli nad pojazdem.[/quote]

[img]https://[/img]

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.