Powiat. Złoża gazu na terenie powiatu żuromińskiego

Powiat żuromiński stanął przed ogromną szansą ekonomiczną. Jeżeli badania firmy Marathon potwierdzą, że na naszym terenie znajdują się złoża gazu łupkowego z dnia na dzień możemy stać się jednym z najzamożniejszych powiatów w Polsce.
Na mapie zaznaczone s� z�o�a gazu �upkowego w Polsce

Ewa Jabłońska

jablonska.ewa1@gmail.com [img]https://[/img]

Na terenie powiatu żuromińskiego mogą znajdować się złoża gazu łupkowego. W tej sprawie odbyło się spotkanie ze Starostą przedstawiciela firmy Marathon, która zajmuje się poszukiwaniem tego surowca.

Złoża gazu łupkowego zalegają od północy Polski do południowego – wschodu. W wielu miejscach tego terenu, w przyszłości może będzie wydobywany ten surowiec. Powiat żuromiński jest terenem na którym również mogą znajdować się złoża gazu. W tej sprawie odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym w Żurominie przedstawiciela firmy Marathon, która posiada koncesje na poszukiwanie gazu, ze Starostą i wójtem gminy Lutocin Ryszardem Gałką. Przedstawiciel firmy spotkał się również z Komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie. Podczas spotkania przedstawiciel firmy, Paweł Pudlowski wyjaśnił, na czym polega poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego. Najpierw firma musi przeprowadzić badania ultradźwiękami, gdy okaże się, że na danym terenie znajduje się gaz może robić w tym miejscu odwierty. Jednak przemysłowe wydobycie gazu mogłoby się rozpocząć nawet dopiero za około 10 lat. Samo wydobycie gazu jest dużą szansą dla gminy, na terenie której powstanie odwiert, ponieważ wzbogaci się ona o podatek płacony przez firmę wydobywającą gaz. Jest to jednak odległa i niepewna perspektywa. Zdaniem starosty Janusza Welenca oprócz korzyści finansowych w tym zakresie należy również brać pod uwagę środowisko naturalne

– Nie wyobrażam sobie, że jest gaz i z tego tytułu nie ma korzyści dla gminy – mówi Starosta – Musimy jednak być ostrożni i wziąć pod uwagę fakt, że odwierty mogą doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń w środowisku.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.