Profilaktyczna akcja KPP w Żurominie i Kuriera

Apel do osób starszych. Nie bądźmy łatwowierni, nie dajmy się oszukać

Policjanci otrzymują zgłoszenia o oszustwach metodą „na krewniaka”. Ofiarami tych przestępstw są osoby starsze, bardzo często samotne. Mechanizm działania przestępców jest bardzo podobny. Najczęściej oszuści wybierają osoby w podeszłym wieku. Przestępca dzwoni i przedstawia się za członka rodziny np. za wnuczka lub krewnego. Prowadzi rozmowę telefoniczną tak, aby osoba starsza uwierzyła, że rozmawia z kuzynem, a także w zmyśloną przez niego historię. W trakcie rozmowy prosi o pożyczkę pieniędzy np. na okazyjny zakup samochodu lub mieszkania. Kiedy starsza osoba zgodzi się na udzielenie pożyczki, oszust podający się za wnuczka dzwoni po raz kolejny. Jednocześnie zaznacza, że ze względu na zaistniałą sytuację losową, nie będzie mógł osobiście odebrać pieniędzy. Wysyła swoją koleżankę lub kolegę, przy tym dokładnie opisuje ich wygląd. Podstawiona osoba, współsprawca oszustwa, odwiedza ofiarę w domu lub spotyka się z nią w ustalonym miejscu. Osoba pokrzywdzona, przekonana, że ma przed sobą znajomego opisanego wcześniej w rozmowie telefonicznej, przekazuje pieniądze. Okradzione osoby orientują się, że padły ofiarą złodziei w momencie, kiedy telefonują do prawdziwego wnuczka, aby zapytać, czy pieniądze dotarły.

[b]W celu uniknięcia przykrych sytuacji policjanci radzą:[/b]

• sprawdzić osobę, która dzwoni i podaje się za członka rodziny (potwierdzić jej dane u najbliższej rodziny, na którą się powołuje)

• nie otwierać drzwi i nie wydawać pieniędzy osobom obcym, które przychodzą w imieniu wnuczka lub krewnego

• potwierdzać zawsze wizyty pracowników administracji, gazowni czy zakładów remontowo – budowlanych,

• nie ufać osobom, które informują o podwyżce emerytury lub wygranej na loterii. Takie informacje wysyłane są listownie.

Pamiętaj, każda z tych osób może okazać się niebezpiecznym przestępcą.

W przypadku uzasadnionych obaw należy bezzwłocznie poinformować Policję dzwoniąc pod bezpłatne numery 997, 112 lub skontaktować się z najbliższą jednostką policji:

Oficer Prasowy

KPP w Żurominie

mł. asp. mgr Zbigniew Rzymkowski

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.