Z policyjnych statystyk wynika, że przestępcy nie oszczędzają seniorów. Miejscami, gdzie najczęściej dochodzi do popełnienia przestępstwa rozboju na osobach starszych, są słabo oświetlone ulice, pobliża barów, wokół których przebywają osoby będące pod wpływem alkoholu. Nieznaczna liczba sprawców dokonuje rozboju w mieszkaniach starszych osób. W wyniku rozboju przedmiotem przestępstwa stają się torebki, saszetki, zegarki, a także wartościowe przedmioty w mieszkaniach, pieniądze – oszczędności całego życia:
1. W dalszym ciągu pojawiają się kradzieże mieszkaniowe (także z włamaniem) i oszustwa dokonywane przez tzw. „domokrążców”. Dlatego też kierujemy apele do osób starszych o zachowanie daleko idącej ostrożności przy otwieraniu swoich mieszkań przed obcymi ludźmi.
2. Nie dajmy się skusić „kupcowi” oferującemu sprzedaż towarów po bardzo „atrakcyjnej” cenie czy też osobom proponującym wykonanie „uleczających” usług medycznych.
3. Kradzieże z włamaniem dotyczą także altanek ogrodowych. Mieszkańcy, w tym także osoby starsze, powinny odpowiednio zabezpieczyć swoje mienia przed okresem zimowy, natomiast policjanci przeprowadzają patrole prewencyjne.
Zapewnienie bezpieczeństwa osobom w podeszłym wieku jest jednym z priorytetowych działań zrealizowanych przez żuromińską policję w ramach programu prewencyjnego „Razem Bezpieczniej”.
Policja apeluje do wszystkich mieszkańców powiatu żuromińskiego o ostrożność. Szanowni Państwo uczulmy starsze osoby, rodziców, dziadków, by nie stali się ofiarami oszustów, osób żerujących na łatwowierności i uczuciach ludzi.
Telefon do KPP w Żurominie 997, 23 65 71 200 lub telefon zaufania 23 65 71 298.
Opracował
Oficer prasowy KPP Żuromin
Aspirant Zbigniew Rzymkowski
Dodaj komentarz