ROZKŁAD SIŁ W ŻUROMINIE

WYBORY\ Jak głosowano w Żurominie? Aneta Goliat zdobyła 3 415 głosów, jej komitet 1 936. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Mieszkańcy gminy i miasta Żuromin zdecydowali, że burmistrzem na kolejną kadencję będzie Aneta Goliat. Burmistrz uzyskała wysokie poparcie. Wygrała w pierwszej turze, zagłosowało na nią 3 415 mieszkańców (51,11%), podobnie jak cztery lata temu kandydaci na radnych z jej komitetu uzyskali o wiele mniejsze poparcie ( 1 936 głosów- 29,52%). W rezultacie burmistrz wprowadziła do Rady Miejskiej tylko dwóch radnych. Wyniki wyborów samorządowych w Żurominie ewidentnie wskazują, że mieszkańcy popierali ludzi, a nie komitety oraz partie polityczne. Drugi wynik w wyborach na burmistrza uzyskał Dominik Stopczyński, kandydujący z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, na którego zagłosowało 1 090 mieszkańców (16,31%), co ciekawe na radnych z PSL zagłosowało 2 186 (33,33%). Ludowcy wzięli większość w Radzie Miejskiej, zdobyli 8 mandatów z 15 możliwych. Najbardziej „wierny” elektorat posiada Marek Markowski, jako kandydat na burmistrza zdobył 982 głosy (14,70 %), a radni z komitetu Niezależnych Samorządowców Żuromińskich 969 głosów (14,77%), co przełożyło się na 3 mandaty. Oczywiście nie można stwierdzić jednoznacznie, że wyborcy popierali Markowskiego i kandydatów z jego okręgu, ale arytmetyka na to wskazuje. Podobnie jest w przypadku wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Kamil Cupał w wyścigu o fotel burmistrza Żuromina zdobył 631 głosów (9,44%) a kandydaci na radnych z list PiS-u 602 (9,18%), prawica nie zdobyła jednak żadnego mandatu.

Wyborcy lewicy zagłosowali podobnie, jak wyborcy PSL-u. Kandydat na burmistrza z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tomasz Budzich zdobył 564 głosy (8,44 %). Zdecydowanie więcej głosów zdobyli kandydaci na radnych. Na listę SLD zagłosowało 866 wyborców (13,20%), co przełożyło się na 2 mandaty.

Kacper Czerwiński

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.