Rok sportowców eksportowych

Za nami kolejny sportowy rok. Przyjrzyjmy się dokonaniom w 2010 roku naszych trzech najlepszych sportowców powiatu, sportowców eksportowych

Michał Osiecki

m.osiecki@kurierkurierzurominski.pl

[b]Adrian Józefowicz

Styczeń[/b]

Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Spale. Trójskoczek z Żuromina skokiem na 14,09 m zdobywa srebrny medal MP, do złota zabrakło dziewięciu centymetrów. Mimo zdobycia medalu ambitny żurominianin nie jest zadowolony z drugiego miejsca. Twierdzi, że był w stanie wygrać te zawody.

[b]

Kwiecień-Maj[/b]

Adrian Józefowicz wynikiem 15.11 m wygrywa konkurs trójskoku podczas mityngu lekkoatletycznego w Płocku bijąc tym samym własny rekord życiowy o 36 centymetrów, a co ważniejsze o 11 centymetrów przekracza minimum kwalifikacyjne PZLA i będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym mityngu juniorów młodszych w Moskwie.

[b]Maj[/b]

14.22 m – taki wynik uzyskał Józefowicz podczas konkursu juniorów młodszych w Mistrzostwach Mazowsza. Był to skok po złoty medal. Okazało się, że skok ten dałby mu złoto także w starszej kategorii – juniorów. Tam do zdobycia złota wystarczyło 13.50.

[b]Maj[/b]

W Rosji Adrian Józefowicz skoczył 14.88 m 23 centymetry bliżej od swojego rekordu życiowego. Wynik te dał mu piąte miejsce i awans na Igrzyska do Singapuru. Start na moskiewskich Łużnikach został okupiony kontuzją.

[b]Lipiec[/b]

Adrian Józefowicz nie zdobył złotego medalu podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w swej koronnej konkurencji trójskoku. Mistrzostwo żuromińskiemu atlecie wydarł Damian Otto, który pofrunął o centymetr dalej niż Adrian (14.54). W skoku w dal popularny „Józek” zajął najgorsze dla sportowca czwarte miejsce – tym razem do medalu zabrakło dwóch centymetrów (6.85 m). Na tych zawodach lekkoatlecie przytrafiła się także kontuzja.

[b]Sierpień[/b]

Najważniejszy start w karierze nie wyszedł Adrianowi Józefowiczowi. Podczas Igrzysk Olimpijskich już w pierwszym skoku żuromiński lekkoatleta doznał kontuzji. Tym razem lekkoatletę zawiódł staw skokowy. Sportowiec nie mógł uwierzyć w swojego pecha. Wściekły i zrozpaczony opuścił bieżnię. Zakończył zawody na eliminacjach.

[b]Łukasz Teodorczyk[/b]

[b]Marzec[/b]

Od rozpoczęcia treningów z Polonią Warszawa grającą w Młodej Ekstraklasie minęły dwa miesiące. Wychowanek żuromińskiej Wkry już w drugim oficjalnym meczu pokazał, że stać go na wiele. Poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa zdobywając gola, dwukrotnie asystując kolegom. Wywalczył także rzut karny – wszystko to na oczach ówczesnego trenera Polonii Jose Marii Bakero.

[b]Maj[/b]

Łukasz Teodorczyk został najlepszym zawodnikiem turnieju w holenderskim Waalwijk, a Polonia okazała się najlepszą drużyną turnieju. „Teo” zdobył wtedy pięć bramek i zanotował tyle samo asyst. Dobra gra zaowocowała pierwszymi treningami pod okiem Bakero.

[b]

Lipiec[/b]

Udana runda Łukasza Teodorczyka sprawiła, że wraz z Rafałem Zembrowskim i Pawłem Wszołkiem został włączony do kadry pierwszej drużyny Polonii Warszawa na sezon 2010/2011.

[b]Lipiec[/b]

Łukasz Teodorczyk dostał szansę w sparingu pierwszej drużyny przeciwko Warcie Poznań i zdobył bramkę. Wyjechał z kadrą pierwszego zespołu na obóz przygotowawczy do Austrii. Tam miał czas, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony i przekonać do siebie trenera.

[b]Październik[/b]

Październik był bardzo dobrym miesiącem Łukasza Teodorczyka. W Młodej Ekstraklasie żurominianin ustrzelił swojego pierwszego hat-tricka i dostał szansę w spotkaniu Pucharu Polski w KSZO Ostrowiec Św. Po wejściu na boisko w tym spotkaniu prezentował się wyśmienicie dokumentując swój występ bramką. Ten gol zapewnił Polonii awans do dalszej rundy

[b]Listopad[/b]

Wszystko toczy się bardzo szybko. Łukasz Teodorczyk debiutuje w Ekstraklasie w meczu przeciwko Jagiellonii Białystok. Młody snajper dostaje od Pawła Janasa jednak tylko pięć minut. Więcej czasu dostał w spotkaniu z Lechią Gdańsk, gdzie był bliski zdobycia gola. Niestety bramki nie strzelił, ale ma na swoim koncie nokaut. Po jego uderzeniu golkiper przyjezdnych na chwilę stracił przytomność.

[b]Listopad[/b]

„Teo” powołany do reprezentacji Polski do lat 20 prowadzonej przez Stefana Majewskiego na pojedynek ze Szwajcarią. Rozegrał w tym spotkaniu pełne 90 minut i dwukrotnie wpisał się na listę strzelców, czym ewidentnie przyczynił się do zwycięstwa piłkarzy z orłem na piersi.

[b]Piotr Małachowski[/b]

[b]Lipiec[/b]

Piotr Małachowski po raz piaty z rzędu zdobył tytuł Mistrza Polski w rzucie dyskiem. Bieżunianin nie miał sobie równych. Uzyskał wynik 67 metrów i 48 centymetrów. To jego najlepszy wynik w historii startów na Mistrzostwach Polski.

[b]

Sierpień[/b]

Mieszkaniec naszego powiatu Piotr Małachowski posyłając dysk na odległość 68.87 zapewnił sobie złoty medal i ustanowił rekord mistrzostw. Na złoty medal w dysku czekaliśmy 52 lata, kiedy to Mistrzem Europy został Edmund Piątkowski. Teraz jest nim bieżunianin Piotr Małachowski.

[b]S[b]ierpień[/b][/b]

Mistrz Europy w rzucie dyskiem Piotr Małachowski zajął drugie miejsce w mityngu Diamentowej Ligi w Zurychu, ale zwyciężył w całym cyklu, za co otrzymał diament i 40 tys. dolarów premii.

[b]Październik[/b]

Piotr Małachowski został ponownie laureatem Złotych Kolców, czyli nagrody przyznawanej najlepszym lekkoatletom roku w Polsce. Wśród kobiet zwyciężyła Anita Włodarczyk. Ta sama para lekkoatletów zwyciężyła także przed rokiem.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.