Sanepid nie badał wody, bo gminy tego nie zleciły

Żadna z gmin na terenie powiatu żuromińskiego nie wystąpiła do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żurominie o zbadanie wody pod względem przydatności do kąpieli. Efektem tego jest zakaz kąpieli w wodach powiatu żuromińskiego. Dopiero po naszej interwencji żuromiński magistrat zlecił badanie wody w Brudnicach.
Po naszej interwencji �uromi�ski urz�d zleci� badanie wody w Brudnicach

Michał Osiecki

m.osiecki@kurierkurierzurominski.pl

Czas wakacji sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Niestety, w powiecie żuromińskim próżno szukać miejsca, w którym w upalne dni będzie można bezpiecznie schłodzić się nad wodą poza kąpieliskiem z piaszczystą plażą w Brudnicach. Mieszkańcy naszego powiatu muszą wciąż jeździć poza granice powiatu. Poza tym gminy nie zleciły Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żurominie zbadania wody pod względem przydatności do kąpieli. Efekt tego jest taki, że kąpiel we wszystkich zbiornikach wodnych nie jest wskazana, a osoby, które kąpią się w tych miejscach robią to na własną odpowiedzialność.

– Nie sprawujemy, jako inspekcja pieczy nad żadnymi kąpieliskami czy też miejscami wykorzystywanymi do kąpieli na terenie powiatu żuromińskiego, ponieważ władza samorządowa nie zleciła nam takiego zadania. Nikt nie wystąpił z wnioskiem o zbadanie wody – mówiła jeszcze w środę, 10 lipca, Ewa Krawczyk z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żurominie.

Amatorów wodnych kąpieli jednak nie brakuje m.in. we wspomnianej wcześniej rzece w Brudnicach.

– Plaża w Brudnicach została przygotowana do użytku – informuje burmistrz Żuromina Zbigniew Nosek.

Jednak dopiero po naszej interwencji Urząd Gminy i Miasta Żuromin zlecił badanie wody na kąpielisku.

– O badanie wystąpiliśmy 12 lipca – dodaje burmistrz.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.