Szukali genetycznych bliźniaków

Dzień Dawców Szpiku w Żurominie zakończył się sukcesem. W budynku Miejskiego Klubu Sportowego Wkra na stadionie w Żurominie, siedzibie tegorocznego DKMS, do bazy dawców zarejestrowało się 61 osób. Czy wśród zarejestrowanych w Żurominie potencjalnych dawców szpiku znajdzie się genetyczny bliźniak osoby chorej na białaczkę?
Na pocz�tku festynu przemawia� przewodnicz�cy �uromi�skiego SLD Marek Budzich

Michał Osiecki

m.osiecki@kurierkurierzurominski.pl

Stadion Miejski w Żurominie w minioną niedzielę stał się miejscem, w którym można było pomóc drugiemu człowiekowi. W budynku Miejskiego Klubu Sportowego „Wkra” od godziny 11 osoby zdecydowane na bycie potencjalnym dawcą mogły rejestrować się przy pomocy wolontariuszy i zespołu medycznego z żuromińskiego Panaceum. Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku to bardzo odpowiedzialna i poważna decyzja. Genetyczny bliźniak może uratować ludzkie życie. Sama rejestracja nie trwała długo, a pobór materiału do badań był bezbolesny. Wystarczyło zrobić wymaz pobrany z jamy ustnej. W tegorocznej, drugiej już w Żurominie, akcji zarejestrowało się 61 osób. Daje to wynik ogólny 204 dawców z naszego terenu. Ludzi ci dają nadzieję chorym pacjentom na nowe życie.

W trakcie Dnia Dawców Szpiku trwał piknik podczas, którego młodzież i dorośli rywalizowali w turnieju piłki nożnej, a dzieci mogły korzystać z darmowych przejazdów bryczką, zjeżdżalni czy też basenu z kulkami. Uczestnicy drugiego dnia DKMS-u, dzięki organizatorom mogli kosztować chleba ze smalcem, zupy, a także kiełbasek z grilla.

Głównym organizatorem akcji jest Rada Powiatowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Żurominie.

– Cała impreza zakończyła się dużym sukcesem. Dużym powodzeniem cieszył się turniej piłki nożnej. Sporo osób zaszczyciło nas swoją obecnością – mówi Marek Markowski.

Festyn zaszczycili swoją obecnością zaszczycili m.in. Włodzimierz Czarzasty przewodniczący SLD na Mazowszu, burmistrz Zbigniew Nosek czy przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Rzymowski.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji II DKMS – wolontariuszom i zespołowi medycznemu z Panaceum, a także sponsorom PSB Mrówka, Rosario, Piekarniom Zieliński, Dyszkant, Zalewska oraz restauracjom U Rucińskich, Kurant, Bachus, fermom drobiu Linek oraz wszystkim ludziom dobrego serca, którzy wspomagali naszą akcję.

[url=https://vimeo.com/75220754]https://vimeo.com/75220754[/url]

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.