TRZEJ KRÓLOWIE PRZESZLI ULICAMI

WYDARZENIA\ Już po raz czwarty przez Żuromin przeszedł Orszak Trzech Króli. W niedzielę, 6 stycznia, w święto Trzech Króli Kacper, Melchior i Baltazar poprowadzili żurominian przez miasto – od liceum aż do miejscowego kościoła.

Punktualnie o godz. 11.00 orszak ruszył spod budynku żuromińskiego liceum przy ul. licealnej, dalej podążał ul. Zamojskiego, pl. Piłsudskiego aż do sanktuarium. Prowadziły go konie ze stajni w Lubowidzu. Zaraz za nimi w pochodzie szli Trzej Królowie, Maryja z Dzieciątkiem i Józefem, a za nimi cała rzesza mieszkańców miasta. Szli dorośli, a wraz z nimi dzieci – zarówno te większe, ubrane w stroje królów i mędrców, jak i zupełnie małe, wiezione przez opiekunów w wózkach. Nikomu nie był straszny panujący tego dnia mróz. Podczas drogi śpiewano kolędy, czytano fragmenty ewangelii opisujące pokłon, jaki królowie oddali narodzonemu Jezusowi oraz modlono się m.in. za rodziny i mieszkańców Żuromina.

– Chcieliśmy w tym świątecznym dniu wyjść do mieszkańców naszego miasta i okolic, promować nasze liceum i pokazać, jak wspaniali są młodzi ludzie, że mają ogromny talent, że chcą robić i działać dla innych, dlatego też chcieliśmy zaangażować nasze społeczeństwo w tę ciekawą tradycję, promocję kultury – mówiła nam kilka dni wcześniej Marta Liszewska, nauczycielka żuromińskiego liceum, która byłą inicjatorką zorganizowania orszaku. Jej pomysł się przyjął, a w tym roku pomagała jej Jolanta Kosek-Woźnowska i ks. Łukasz Turbak, a resztą zajęła się młodzież. Jak podkreśla Liszewska, licealiści są wspaniali i nie trzeba ich długo do niczego zachęcać. Angażują się w liczne przedsięwzięcia i akcje.

W kościele dodatkowo odbył się koncert kolęd w wykonaniu licealistów. Patronat nad przedsięwzięciem objęła żuromińska parafia św. Antoniego.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.