Toruń. Adrian pofrunął po złoto

Adrian Józefowicz zdobył złoty medal Mistrzostw Polski w trójskoku. Jeszcze przed ostatnią serią skoków Adrian był drugi. Złoty medal dał mu przedostatni skok zawodów. Lekkoatleta z Żuromina pofrunął na odległość 15.38 m.
Z�oty skok Adriana

Adam Ejnik

a.ejnik@gmail.com

Adrian Józefowicz zdobył złoty medal w trójskoku z wynikiem 15.38 podczas Mistrzostw Polski juniorów, które odbyły się w dniach 23-26 czerwca w Toruniu.

– Byłem faworytem – opowiada Adrian – i ciążyła na mnie ogromna presja. Pokonałem ją. Nie zawiodłem – dodaje.

[b]Złoty skok[/b]

Popularny „Józek” złoty medal wyszarpnął swym konkurentom w ostatnim swoim skoku. Jeszcze przed ostatnią serią zajmował drugie miejsce z wynikiem 14.91 m. Prowadził Bartosz Bonecki z wynikiem 15.06 m.

Ostatni skok nie był perfekcyjny. Był to już 16 skok Adriana w Mistrzostwach (9 w zawodach skoku w dal 7 w trójskoku), więc zawodnik mógł odczuwać zmęczenie.

– Technicznie Adrian skoczył bardzo dobrze – mówi trener mistrza Piotr Kozera – jednak widać było, że Adrianowi brakuje już siły. Skok nie był swobodny, nie było w nim powera – dodaje Kozera.

Mimo to lekkoatleta poszybował na odległość 15.38 m. Zdeklasował tym skokiem swoich konkurentów do złota.

[b]Charakter mistrza[/b]

Adrian złoty medal zdobył w ostatnim swoim skoku. W momencie, kiedy miał już prawo być zmęczony, kiedy w nogach miał już 15 skoków.

– Świadczy to, że jest twardy, że nie spanikował – mówi Piotr Kozera – Jest to cecha zawodników wysokiej klasy. Mistrzów – dodaje trener.

Sam zawodnik przyznaje, że strach odczuwał, ale potrafił go pokonać. Przed ostatnim skokiem nie myślał o wyniku, myślał wyłącznie o tym, żeby wszystko wykonać poprawnie.

– Ostatni skok oddałem dwa razy – mówi lekkoatleta – Najpierw skoczyłem go w myślach. Każdy krok, każde odbicie przemyślałem przed skokiem.

Wyszło. Mimo zmęczenia Adrian zbliżył się do swojego rekordu życiowego (15.51). Trener zawodnika Piotr Kozera podkreśla jednak, że wynik mógłby być jeszcze lepszy.

– Gdyby Adrian startował tylko w jednej konkurencji, wtedy wynik byłby jeszcze lepszy. Zdecydowaliśmy jednak, że lekkoatleta wystartuje również w skoku w dal – mówi Kozera.

[b]6. miejsce na przystawkę[/b]

Udany start zaliczył również Józefowicz w skoku w dal. W finale oddał swój najlepszy skok w życiu 7.02 m. Starczyło to na zajęcie 6. miejsca, a do medalu zabrakło 17 cm.

– Start w skoku w dal Adrian miał potraktować ulgowo, beż żadnej presji. Jako przetarcie przed koronną konkurencją – mówi Kozera.

Józefowicz również wspomina, że wynik w skoku w dal był sprawą drugorzędną. Jednak dla ambitnego zawodnika nie ma skoków ulgowych. Lekkoatleta walczył o jak najlepszą pozycję do samego końca. Wywalczył 6. pozycję w Polsce.

W Mistrzostwach Polski brała udział również Anna Pawluczuk lekkoatletka z Żuromina oraz Marcin Kowalski z Lubowidza. Anna Pawluczuk startowała w trójskoku i zajęła 12. miejsce z wynikiem 11.04. Marcin Kowalski zdobył brązowy medal w biegu na 800 m, o czym piszemy poniżej.