UWAŻAJMY NA BĄBLOWICĘ!

INFORMACJE\ Okres letni obfituje w liczne okazje do spędzania czasu poza miastem. Zatem, jeżeli planujesz wycieczkę do lasu i zbieranie owoców bądź ostrożny. Może na nich znajdować się groźny pasożyt-tasiemiec bąblowcowy.

Bąblowiec to groźny pasożyt, który wywołuje bąblowicę. To przypadłość rzadko atakująca ludzi (co roku w Polsce odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków zachorowań). Jednak jej pojawienie się stanowi zagrożenie i nieodwracalne powikłania, zatem nie należy jej lekceważyć.

Źródłem zakażenia tasiemcem jest zazwyczaj zarażone zwierzę, np. kot albo pies. Warto nadmienić, że tasiemiec może bytować w organizmie naszego zwierzaka przez wiele lat, nie dając przy tym żadnych objawów. Człowiek może zarazić się bąblowicą na skutek głaskania zarażonego zwierzaka lub w trakcie zabawy z nim. Zazwyczaj przez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem zarażają się małe dzieci, które w trakcie zabawy wkładają brudne ręce do ust.

Nosicielami tasiemca mogą być również dzikie zwierzęta, np. lisy lub wilki. One z kolei wydalają jaja pasożytów razem z kałem, przez co zakażone zostaje środowisko. Dlatego bąblowicą zarażamy się bezpośrednio zjadając nieumyte wcześniej owoce rosnące w lesie. Należy pamiętać, aby przed spożyciem umyć zebrane owoce lub warzywa, dzięki czemu ryzyko zarażenia znacznie spada.

Oprac. Kacper Czerwiński

źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żurominie.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.