WIRUS ASF CORAZ BLIŻEJ NASZEGO POWIATU

WIADOMOŚCI\ Afrykański pomór świń zbliża się do powiatu żuromińskiego. Wirus pojawił się już kilkukrotnie na terenie Mazowsza. Dla powiatu żuromińskiego zagrożenie jest wyjątkowo duże.

– Do tej pory mieliśmy względny spokój, natomiast miesiąc temu rozwiązał się worek z ASF na terenie województwa mazowieckiego – mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii Vaclaw Babiński.

Afrykański pomór świń (ASF) to wirusowa choroba świń. Charakteryzuje się dużą śmiertelnością, na szczęście dla ludzi nie jest groźna. Źródło zakażenia stanowią świnie i dziki. Choroba jest poważnym zagrożeniem dla powiatu żuromińskiego. Znajduje się u nas 710 gospodarstw, które hodują trzodę chlewną. Od 2015 roku powstało ponad 200 chlewni. Na ogół nie są to małe przydomowe budynki. Gros z nich to obiekty o obsadzie powyżej 1000 sztuk.

Lekarze weterynarii prowadzą kontrole i pouczają gospodarzy jak zabezpieczyć gospodarstwo.

– Lekarze uczulają, żeby hodowcy przywiązywali dużą uwagę do bioasekuracji, żeby jak najmniej osób z zewnątrz wchodziło na teren chlewni, żeby była pełna identyfikowalność samochodów, które wjeżdżają – mówi Vaclaw Babiński.

Niewiele brakowało, żeby ASF był w powiecie. Całkiem niedawno Powiatowy Lekarz Weterynarii otrzymał informację, że na teren powiatu żuromińskiego wjechał samochód z utylizacji, który wiózł padłe sztuki. Kierowca nie wiedział, że jedna z nich jest zarażona ASF. Ciężarówka miała wjechać na teren gospodarstwa w naszym powiecie, żeby zabrać kolejne padłe warchlaki. Interwencja służb była natychmiastowa. W rezultacie samochód nie wjechał na teren gospodarstwa. Padłe sztuki zostały przekazane przed jego granicą. To uchroniło przed możliwością rozprzestrzenienia się wirusa na zdrowe świnie. A było ich tam sporo, bo ponad 6 tysięcy

– Cieszę się, że duzi hodowcy przykładają dużą uwagę, żeby nic się nie stało, bardziej boję się o gospodarzy którzy mają po kilkadziesiąt, 100, 200 sztuk – mówi Babiński – przeprowadzamy tam kontrole bioasekuracji i tam zaczynają się problemy. Wystawiliśmy już kilkadziesiąt decyzji nakazujących usunięcie uchybień. Bardzo się boję tego co może się wydarzyć.

Ewa Jabłońska

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.