WÓJT PISZE DO SENATORÓW

Sejm uchwalił niekorzystne dla samorządów zmiany przepisów dot. elektrowni wiatrowych. Wójt gminy Kuczbork Jacek Grzybicki apeluje do senatorów.

Dwa tygodnie temu pisaliśmy w „Kurierze” o planowanych zmianach w sprawie podatków od elektrowni wiatrowych. Dosyć długo na ten temat, podczas ostatniej sesji dyskutowali również radni z gminy Kuczbork. Samorząd straci na zmianach ponad 3 miliony złotych rocznie. Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy przewiduje, że za budowę (w przypadku wiatraków) uznaje się jedynie części budowlane, tj. fundament i maszt. Wcześniej podatek był naliczany od całości (również od śmigieł).

Nowela trafi teraz do izby wyższej, czyli Senatu. Wójt Jacek Grzybicki napisał do senatorów: Marka Martynowskiego oraz Jana Marii Jackowskiego list, w którym prosi o podjęcie działań mających na celu ochronę mieszkańców gminy. Grzybicki podkreśla, że wejście w życie nowych przepisów może w znacznym stopniu zachwiać równowaga finansową małych gmin, w tym również Kuczborka. Uszczuplenie wpływów z podatków doprowadzi do pogorszenia jakości życia mieszkańców.

Wójt zwrócił uwagę na fakt, że w ustawie nie ma zapisów dotyczących rekompensaty utraconych dochodów ani mechanizmu korygującego wysokość części wyrównawczej subwencji ogólnej dla gmin. Dochód pochodzący z podatku od elektrowni wiatrowych stanowi 62% dochodu ze wszystkich podatków wpływających na konto kuczborskiego urzędu.

Kacper Czerwiński

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.