WYDARZYŁO SIĘ W POPRZEDNIM ROKU

KALENDARIUM\ Zerwaliśmy już ostatnią kartkę w kalendarzu. Rozpoczął się nowy 2019 rok. Postaraliśmy się w skrócie podsumować najważniejsze, lokalne wydarzenia, o których pisaliśmy w ubiegłym roku. Zapraszamy do lektury.

Styczeń

W pierwszym wydaniu „Kuriera” w 2018 roku pisaliśmy m.in. o zarobkach radnych gminnych i powiatowych. Wówczas najwyższe diety pobierali rajcy z Bieżunia, Kuczborka i Siemiątkowa- po 300 złotych za posiedzenie. Najniższe diety wypłacano w Lubowidzu (180 złotych). Posiłkowaliśmy się danymi z okresu od 1 stycznia 2017 do 30 listopada 2017.

9 stycznia 2018 roku pod Lubowidzem doszło do karambolu samochodowego. Zderzyły się wtedy cztery pojazdy. Kierujący żółtym fiatem 34-latek podczas wyprzedzania pojazdu doprowadził do czołowego zderzenia z Hondą CRV. Następnie po przyjeździe na miejsce służb ratunkowych w stojący radiowóz wjechał 52-letni mężczyzna kierujący Nissanem. Kierujący byli pod wpływem alkoholu.

Kolejny powiatowy rekord dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas 26 finału WOŚP dwa sztaby działające na terenie powiatu żuromińskiego zebrały 125 575,23 złote. Kwota była wyższa o ponad 13 tysięcy złotych niż rok wcześniej.

Pod koniec stycznia doszło do kolejnego zuchwałego napadu na jedną ze stacji paliw w Żurominie. Zamaskowany sprawca wtargnął do sklepu i przedmiotem przypominającym broń groził kasjerce. Łupem rabusia padło około 1000 złotych. Mężczyzna został złapany kilka miesięcy później.

Luty

Komisja Dyscyplinarna dla nauczycieli wszczęła postępowanie wobec dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu. Sławomir Kosin został wówczas zawieszony w pełnieniu obowiązków. Sprawa zakończyła się pozytywnie dla dyrektora, który został oczyszczony ze stawianych mu zarzutów, co za tym idzie wrócił na stanowisko.

W gminie Kuczbork rozpoczęto realizację projektu rozwoju odnawialnych źródeł energii. W ramach tego zadania wymieniono 25 pieców w domach prywatnych, zainstalowano 33 zestawy kolektorów słonecznych oraz 70 instalacji fotowoltaicznych ( w tym 3 na budynkach użyteczności publicznej).

Zarząd Powiatu Żuromińskiego podpisał umowę na dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej relacji Lubowidz-Osówka. W ramach RIT inwestycja uzyskała wsparcie samorządu wojewódzkiego w kwocie 3 283 443 złotych.

W lutym przed mławskim sądem rozpoczął się proces nauczycielki z ZPO w Bieżuniu podejrzewanej o znęcanie się nad 14-letnim Dominikiem, który w 2015 roku popełnił samobójstwo. Proces jeszcze się nie zakończył.

Centralne Biuro Antykorupcyjne przekazało Radzie Miasta Bieżuń anonim, w którym zarzucano burmistrzowi Andrzejowi Szymańskiemu niegospodarność oraz interesowność. Wyjaśnieniem sprawy zajęła się komisja rewizyjna. Zarzuty w całości okazały się bezzasadne.

Marzec

Prokuratura Rejonowa w Mławie umorzyła śledztwo w sprawie zniesławienia Przewodniczącej Rady Miejskiej w Żurominie. Pod wywiadem z Barbarą Michalską opublikowanym na stronie internetowej „Kuriera” pojawiło się wiele nieprzychylnych komentarzy, które w ocenie Michalskiej szkalowały ją w opinii publicznej. Autorem jednego z nich była Aneta Goliat. Michalska mogła dochodzić swoich praw na drodze oskarżenia prywatnego, czego do dziś nie zrobiła.

Żuromiński szpital walczył z coraz wyższymi kosztami utrzymania. Wstępny bilans funkcjonowania placówki za poprzedni rok wyniósł ponad 1,5 miliona złotych na minusie.

Kontrola Państwowej Straży Pożarnej wykazała, że drewniany budynek socjalny przy placu Józefa Piłsudskiego w Żurominie zagraża życiu mieszkańców. Magistrat musiał znaleźć nowe mieszkania dla 16 osób.

Kwiecień

Na początku drugiego kwartału przyjrzeliśmy się „trzynastkom” wypłaconym przez samorządy. Zgodnie z przepisami pracownikom zatrudnionym w sferze budżetowej przysługuje dodatkowe, trzynaste wynagrodzenie, które wypłaca się do końca marca. Starostwo Powiatowe przeznaczyło na ten cel 1 103 121,91 zł a Gmina i Miasto Żuromin 1 217 851,87 zł. (wszystkie jednostki organizacyjne)

Promocja „Kodeksu Zamoyskiego” w Sejmie. Bieżuńska delegacja przyglądała się z galerii sejmowej wystąpieniu poseł Anny Cicholskiej, która promowała reprint. Najważniejsze dzieło Andrzeja Zamoyskiego, czyli „Zbiór Praw Sądowych” przypomniano z okazji jubileuszu 300 urodzin kanclerza.

Charytatywna akcja zainicjowana przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej zakończyła się postępowaniem dyscyplinarnym wobec dyrektora placówki. Sprawa ciągnęła się przez kilka miesięcy. Postępowania wszczęto również wobec pozostałych nauczycieli ze szkoły.

W kwietniu pod Żurominem doszło do makabrycznego znaleziska. Podczas prac polowych rolnik odnalazł ludzkie ciało. Szczątki znajdowały się w znacznym rozkładzie. Od samego początku podejrzewano, że jest to zaginiona kilka miesięcy wcześniej 57-letnia mieszkanka Żuromina.

Maj

Bieżuńskie Muzeum było organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Mazowieckie Drogi do Niepodległej”. 11 prelegentów starało się przybliżyć historię Mazowsza i jego mieszkańców sprzed 100 lat. Honorowym gościem spotkania był marszałek Adam Struzik.

W maju przyjrzeliśmy się budowie ferm drobiu oraz trzody chlewnej. Od 2014 roku na terenie powiatu żuromińskiego wydano 238 pozwoleń na budowę 401 wielkogabarytowych budynków inwentarskich. Największy „boom” inwestycyjny w przypadku chlewni odnotowano w 2017 roku, wydano wtedy pozwolenia na budowę 61 budynków. Kurniki najchętniej budowano w 2015 i 2017 roku (po 71 pozwoleń na budowę).

Delegatury Krajowego Biura Wyborczego borykały się z rekrutacją na stanowisko urzędników wyborczych. W maju nie było chętnych w 5 gminach naszego powiatu.

Wzrosła liczba milionerów zamieszkujących powiat żuromiński. W 2017 roku aż 24 mieszkańców zarobiło ponad milion złotych. Dochód najbogatszego z nich przekroczył 6 milionów złotych.

Ponad 146 strażaków z 43 zastępów walczyło z pożarem fabryki pelletu w Straszewach. Żuromińskim druhom pomagali strażacy z sąsiednich powiatów. W pożarze ucierpiało dwóch pracowników zakładu.

Czerwiec

Gmina Kuczbork przygotowywała się na zmiany w zasadach opodatkowania elektrowni wiatrowych. Budżet samorządu został uszczuplony o ponad 3 miliony złotych.

W czerwcu swoje 90 urodziny obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Myślinie. W hucznych obchodach wzięli udział nie tylko mieszkańcy sołectwa, ale również całej gminy. Zasłużeni druhowie otrzymali odznaczenia.

Duma rozpierała mieszkańców powiatu. Na mundialu znalazł się Łukasz Teodorczyk. Po raz pierwszy w historii w Mistrzostwach Świata wziął udział reprezentant powiatu żuromińskiego.

Komisja rewizyjna Rady Miejskiej w Żurominie domagała się unieważnienia konkursu na stanowisko skarbnika. Według ustaleń radnych Grażyna Sikut nie spełniła wymagań formalnych. Sprawa trafiła do prokuratury do dziś nie zakończono śledztwa.

Lipiec

Działacze, byli i obecni zawodnicy oraz przyjaciele Wkry Żuromin świętowali 50-lecie Miejskiego Klubu Sportowego. Uroczystość odbyła się w „Dworku nad Wkrą” w Brudnicach. Podczas imprezy wręczono okolicznościowe statuetki i odznaczenia.

Do Żuromina przyjechał poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz. Jego obecność wywołała wiele emocji. Na spotkanie została wezwana policja. Sympatykom PiS nie spodobała się obecność i trudne pytania zadawane przez oponentów.

Ministerstwo Finansów opublikowało dane dotyczące zadłużenia samorządów. Do rekordzistów sporo nam brakuje, zadłużenie naszych samorządów jest na bezpiecznym poziomie. Żuromiński samorząd miał 9,7 miliona długu, w Bieżuniu na jednego mieszkańca przypadało 1 353 złote. W najlepszej sytuacji finansowej gmina Lutocin.

W lipcu opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów na mocy, którego od 1 stycznia 2019 roku Lubowidz otrzyma status miasta. – To wielki sukces wszystkich mieszkańców- komentował wówczas wójt Krzysztof Ziółkowski.

Sierpień

Państwowa Inspekcja Pracy kontrolowała urzędy na terenie naszego powiatu. Sprawdzono wówczas stan zaległych urlopów. Za „rekordzistów” zapłacono mandaty.

W Bieżuniu czarny kundel odgryzł palec dwuletniemu dziecku. Chłopiec nie odniósł na szczęście poważnych obrażeń. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Mławie.

Sąd pierwszej instancji skazał ówczesnego radnego Rady Gminy Kuczbork za poświadczenie nieprawdy. Kara jaką orzeczono wobec radnego to 3 miesiące pozbawienia wolności, która zawieszono na rok. Skazany zapowiadał apelację.

Wrzesień

W Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu odbył się wernisaż II Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Bieżuńskie inspiracje- historia na wyciągnięcie ręki”. 11 artystów zaprezentowało swoje prace w poniedziałek 10 września.

14-letnia dziewczynka w ciąży trafiła do żuromińskiego szpitala. Po badaniu okazało się, że dziecko jest martwe. Lekarze podejrzewali seksualne wykorzystanie nieletniej. Sprawą zajęła się prokuratura.

Październik

W lesie pod Żarnówką znaleziono niewybuchy z okresu II wojny światowej. Były to 4 granaty moździerzowe, 200 sztuk amunicji oraz 5 spłonek. Amunicję znaleziono dzięki Żuromińskiej Grupie Historycznej.

Fundacja „Nie lękajcie się” opublikowała mapę księży pedofilów i ich ofiar. Wśród 300 przypadków pedofilii znalazło się również zdarzenie z naszego powiatu. Założycielem fundacji jest pochodzący z Poniatowa Marek Lisiński.

Problemy psychiczne ma coraz więcej Polaków. Widać to również w statystykach żuromińskiej Poradni Zdrowia Psychicznego. Z roku na rok leczy się tam coraz więcej osób. Trafiają się pacjenci z zaburzeniami oraz depresją.

Wybory samorządowe nie przyniosły wielkich zmian na stanowiskach wójtów i burmistrzów. Tylko w Lutocinie Ryszarda Gałkę zastąpił Jacek Kołodziejski. Tylko tam na terenie naszego powiatu odbyła się druga tura wyborów.

Listopad

Policja poszukuje internetowych oszustów, którzy włamali się na konto na portalu społecznościowym jednego z mieszkańców Żuromina. Wyłudzili w ten sposób kilkaset złotych od kilku osób. Śledztwo w tej sprawie cały czas trwa.

W wypadku samochodowym zginął oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żurominie at.asp. Robert Wierciński. Funkcjonariusz miał 39 lat, podróżował razem z synem.

Grudzień

Mieszkańcy gminy Żuromin czeka od nowego roku podwyżka opłat za śmieci. I to niebagatelna, bo teraz zapłacą nawet ponad 100 proc. Więcej, niż płacili dotychczas. Wszystko dlatego, że opłaty nie pokrywają kosztów.

Zmiany kadrowe w żuromińskim magistracie. Burmistrz Aneta Goliat zwolniła wieloletnią sekretarz urzędu Wiesławę Jankiewicz.- Powodem rozstania jest utrata przeze mnie zaufania do niej- mówi Goliat.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.