Rodzice i szkoła muszą bronić się przed tolerowaniem aspołecznych zachowań młodzieży, dlatego też należy wypracować różnego rodzaju metody mające na celu zapobieganie wagarom. Nie można sądzić, że to minie, ale bardzo konsekwentnie karać wagarowiczów:
Kara
1. Ustalić korzystniejszy system poprawy prac klasowych dla uczniów obecnych na lekcjach, aby uświadomić, że ucieczka z lekcji się nie opłaca;
2. Zwracać uwagę na godzinach wychowawczych na zagrożenia występujące w czasie wagarów;
3. Wyrabiać nawyki rezygnacji z wagarów, które niosą więcej zła niż wymyślonego dobra;
4. Angażować uczniów w sprawy szkoły poprzez ich czynny udział we wszystkich przedsięwzięciach szkolnych, rozwijać więź ze szkołą;
5. Organizować częste spotkania z rodzicami, a także z rodzicami i uczniami jednocześnie, aby uświadomić potrzebę przeciwdziałania wagarom.
Współpraca
Tylko współpraca wszystkich ludzi, organizacji i instytucji odpowiedzialnych za wychowanie młodzieży może doprowadzić do zagospodarowania ich wolnego czasu i uświadomienia odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
Ci uczniowie, podatni na wpływy grup rówieśniczych zdemoralizowanych, muszą wiedzieć, że mówiąc wagarom –„nie” staną się wartościowszymi ludźmi w przyszłości i będą mieć wśród dorosłych pełne poparcie swojej decyzji.
Opracował:
Oficer prasowy KPP Żuromin
Aspirant Zbigniew Rzymkowski
Dodaj komentarz