Wiesław Paszta
redakcja@kurierkurierzurominski.pl
– Prawie półtora roku czekaliśmy na tę niezwykłą chwilę – mówi Jacek Gowin nauczyciel informatyki i robotyki w ZS nr 2 w Żurominie o udanym połączeniu ze stacją kosmiczną.
Tyle czasu trzeba czekać w kolejce na zrealizowanie łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w ramach międzynarodowego projektu ARISS. Zaczyna się to od złożenia odpowiednich dokumentów u polskiego koordynatora , potem akceptacji przez kolejne szczeble aż do NASA włącznie, no i potem oczekiwanie na wpisanie na międzynarodową listę szkół oczekujących na łączność.
W tym czasie trwają przygotowania do wytypowanie grupy uczniów, którzy będę zadawać pytania astronaucie.
W Zespole Szkół nr 2 uczniowie brali udział w konkursach. Między innymi konkursie plastycznym na temat kosmosu i stacji kosmicznej. Następnie uczniowie układali pytania. Te tłumaczone były na język angielski. Musieli je też zaakceptować koordynatorzy międzynarodowi.
– Uczestniczyliśmy też jako obserwatorzy w nawiązywaniu łączności przez inne szkoły. Ostatnio w Płocku – dodaje Jacek Gowin.
Klub do łączności przygotowywał się również pod względem technicznym. Montowano odpowiednie anteny i sprzęt do przeprowadzenia łączności. (W tym pomagał autor tego artykułu założyciel szkolnego klubu krótkofalowców SP5PMD dopisał Adam Ejnik).
Sprawami medialnymi zajęła się druga operatorka szkolnej stacji klubowej – Ewa Michałowska na co dzień reportażystka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Łączność była też przekazywana na żywo do Internetu. Tym zajął się koordynator programu na Polskę krótkofalowiec Armand Budzianowski SP3QFE.
[b]Dzień „Zero”[/b]Od samego rana nerwówka. Czy wszytko podłączone, czy nie siądzie światło , czy działa sprzęt zapasowy. Jeszcze tylko próby radiowe oraz nagłośnienia sali gimnastycznej, która powoli od 11:30 zapełnia się młodzieżą i zaproszonymi gośćmi. Osiemnastka szczęśliwców ubrana w jednakowe koszulki i czapeczki ustawia się w kolejności, w jakiej zadawać będą pytania. Jeszcze krótkie przywitanie starosty Janusza Welenca i burmistrza Zbigniewa Noska oraz dyrektorów szkół i sponsorów oraz zapoznanie z międzynarodowym programem ARISS , które przedstawia Jacek Gowin. Zbliża się powoli godzina trzynasta. Oskar Romio Four India Sierra Sierra this Sierra Papa Five Papa Mike Delta over… pada wywołanie znaku stacji kosmicznej OR4ISS przez stacje SP5PMD do mikrofonu i tak przez około dwie minuty. W końcu nadchodzi odpowiedź z kosmosu: Sierra Papa Five Papa Mike Delta this Osakr Romio Four India Sierra Sierra to you copy … czyli słyszą nas. Czasu niewiele, bo to nie więcej jak 10 minut na zadanie 18 pytań, więc po kolei uczniowie podchodzą do mikrofonu i po angielsku zadają przygotowane pytania, po każdym pada krótka zwięzła odpowiedź od astronauty. Dwa razy pada prośba o powtórzenie pytania, ale w końcu całej grupie udaje się. Wszystkie pytania zadane. Z sali w stronę stacji padają owacje i oklaski , jeszcze krótkie pożegnanie z astronautą i życzenia „Happy New Year”- koniec łączności. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi – udało się. Gratulacje dla uczniów i krótkofalowców padają od starosty i burmistrza. Jeszcze wywiady dla TV Kuriera Mazowieckiego i mediów.
– Jestem bardzo szczęśliwy – mówi 8 – letni Łukasz jeden z najmłodszych uczestników. Astronauta zwrócił się do mnie po imieniu to na pewno zostanie mi długo w pamięci.
[quote=Pytania jaki zadali uczniowie (w nawiasie wiek uczniów)]1. Monika (10): Czy fajnie jest być kosmonautą?
2. Łukasz (8): Czy w przestrzeni kosmicznej jest dzień i noc?
3. Stanisław (8): Co robicie z odpadami?
4. Artur (11): Jakie planety widzisz w tym momencie?
5. Izabela (11): Jak astronauci spędzają czas wolny?
6. Kamil (11): Czy macie dostęp do telewizji, programów informacyjnych i internetu na ISS?
7. Aleksandra (12): Co Cię zainteresowało w kosmosie?
8. Julia (12): Jak się bierze prysznic w kosmosie?
9. Aleksandra (11): W jaki sposób astronauci podczas pobytu w kosmosie jedzą posiłki?
10. Ilona (13): Jakie to uczucie polecieć w kosmos?
11. Katarzyna (13): Jaką szkołę pan/pani ukończył/ła?
12. Dominik (14): Jak kontaktujesz się z rodziną będąc na ISS?
13. Katarzyna (15): Jak wygląda typowy dzień na stacji kosmicznej?
14. Ewelina (15): Jak czuje się człowiek po długim bycie w stanie nieważkości?
15. Aleksandra (15): Jak wyglądają święta/ uroczystości w na stacji kosmicznej?
16. Katarzyna (15): Czy brak grawitacji ma wpływ na odczuwanie głodu i pragnienie?
17. Adam (14): Jakie było pierwsze odczucie po wylądowaniu na stacji?
18. Asia (14): Ile czasu przebywa się na stacji kosmicznej?[/quote][img]https://[/img]
Dodaj komentarz