Zielona. Pożar w Agencji

Kierownik uruchamia system głosowej sygnalizacji pożaru, rozpoczyna się ewakuacja pracowników i zabezpieczenie budynku przez Straż Pożarną oraz Policję. Tak w skrócie wyglądały ćwiczenia w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zielonej w środę 20 lipca.
Stra�acy z Zielonej oraz �uromi�ska Policja podczas zabezpieczania terenu

Ewelina Wypych

ewelina.wypych@interia.eu

Tematem ćwiczeń w Agencji w Zielonej było „Działanie Biura Powiatowego w sytuacji kryzysowej spowodowanej wybuchem pożaru w siedzibie BP”. O godzinie 11:00 ogłoszony został pożar. Osoba, która zauważyła ogień zawiadamia kierownika ARiMR. Następnie kierownictwo uruchomiło alarm i przystąpiono do ewakuacji osób znajdujących się w biurze. O zdarzeniu zawiadomiona została Państwowa Straż Pożarna, Policja i Starostwo Powiatowe. Na miejsce zdarzenia przyjechała Straż Pożarna. Po zakończonej akcji gaśniczej Kierownik Biura Powiatowego złożył meldunek do Punktu Kontaktowego Oddziału Regionalnego oraz dokonał wstępnej oceny zaistniałej sytuacji. W scenariuszu ćwiczeń wskazano, iż w wyniku pożaru uległo zniszczeniu pomieszczenie składnicy akt i część instalacji elektrycznej. Podczas ewakuacji nikt nie został poszkodowany. Na koniec pracownicy zostają powiadomieni o zakończeniu akcji i powracają do miejsc pracy.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie znajomości procedur awaryjnych pracowników biura i poprawności przeprowadzenia ewakuacji oraz weryfikacja tych procedur.

Całe zdarzenie obserwowali pracownicy Punktu Kontaktowego Oddziału Regionalnego ARiMR – Zbigniew Paradowski oraz Marian Gąsiorowski, którzy wraz z pracownikami Agencji szczegółowo omówili ćwiczenia.

-Uważam, że tego typu działania są niezwykle pożyteczne i potrzebne. Oczywiście lepiej 10 razy ćwiczyć, niż raz brać udział w rzeczywistej akcji ewakuacyjnej – komentuje z-ca Kierownika biura Michał Bodenszac.

Dowódca jednostki straży z Zielonej, który przybył na miejsce ćwiczeń, stwierdził, że zostały one przeprowadzone sprawnie i bezbłędnie. Zaznaczył, że ważną rolą po opuszczeniu budynku jest sprawdzenie pomieszczeń, czy nikt nie pozostał w biurze oraz sprawdzenie listy obecności przez osobę koordynującą, w tym przypadku przez Michała Bodenszaca.

– Serdecznie dziękuję strażakom z OSP w Zielonej i policji. Dzięki ich obecności efekt edukacyjny był jeszcze większy – dodaje Bodenszac.

Jak mówi dowódca OSP w Zielonej – Jacek Wypych, oznakowanie przeciwpożarowe znajdujące się w ARiMR jest rozmieszczone prawidłowo.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.