Edukacja

BĘDĄ CZERPAĆ Z NORWESKICH WZORCÓW

10 nauczycieli Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie pojedzie na kilkudniowe szkolenie do Norwegii. Zdobyte tam doświadczenie i wiedzę wykorzystają w pracy z uczniami.

Szkolenie to część projektu, jaki szkoła zaczyna realizować. Wszystko zaczęło się w zeszłym roku, kiedy w kwietniu złożono wniosek o realizację takiego zadania na konkurs ogłoszony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Jego wyniki ogłoszono w październiku.

Wniosek był wyceniony na dużo więcej, ale ostatecznie jego wartość wyniesie ponad 50 tys. euro. Niestety wskutek cięć trzeba było zredukować niektóre zakładane koszty, m.in. zrezygnować z zakupu 10 drukarek 3d czy innego sprzętu komputerowego, który bardzo by się przydał. Plusem jest fakt, że szkoła nie musiała mieć wkładu własnego w postaci pieniędzy. Skorzysta z wiedzy merytorycznej partnera w Norwegii.

Dyrektor placówki Wojciech Smoliński ubolewa, że projekt będzie realizowany w okrojonym zakresie, bo kolejny nowoczesny sprzęt w szkole technicznej bardzo by się przydał. Kilka tygodni temu wraz z wicedyrektor Ewą Janulewską odbył wizytę studyjną w Oslo, gdzie omawiano szczegóły realizacji projektu i negocjowano jak najlepsze warunki dla nauczycieli, którzy pojadą się szkolić.

– Mamy tam poznać norweski system edukacyjny – mówi o zaplanowanych warsztatach dla nauczycieli Kamil Watkowski, kierownik praktycznej nauki zawodu w ZST-Z w Żurominie. Podczas wyjazdu kadra nauczycielska ma odwiedzać firmy, które współpracują z norweskimi szkołami, m.in. fabrykę Tesli, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób w tym kraju odbywa się ta współpraca szkół z przyszłymi pracodawcami uczniów.

Planowane są też dwie konferencje, w tym jedna na pewno stacjonarna. Wszystko po to, by móc dowiedzieć się jak najwięcej i przenieść dobre wzorce na nasze podwórko.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.