Informacje

BIEŻUŃSKIE PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTOWAŁY DZIEŃ MISIA

W minioną środę 25 listopada w bieżuńskim przedszkolu obchodzono święto najukochańszej dziecięcej zabawki – pluszowego misia. Tego dnia atrakcje w placówce skupiały się wokół pluszaka.
fot. SP

25 listopada swoje święto obchodzi ukochana maskotka wszystkich dzieci  i pewnie wszystkich dorosłych, kiedy byli dziećmi. Najmilsza zabawka, niezastąpiona przytulanka, często najlepszy przyjaciel i powiernik tajemnic – pluszowy miś.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 r. w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszowego misia bowiem ma swój początek w 1902 roku. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się pewnego dnia na polowanie. Po wielu godzinach nieudanych łowów jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka i przyprowadził go prezydentowi, a ten kazał go natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego wydarzenia zamieścił tę historię w gazecie, która trafiła w ręce producenta zabawek. Niedługo po tym wydarzeniu zaczęto produkować maskotki – misie, które nazwano Teddy Bear. Teddy to zdrobnienie od imienia prezydenta. Misie to również bohaterowie wielu filmów i bajek dla dzieci. Z pewnością każdy wie, kto to Uszatek, Kubuś Puchatek, Paddington, Colargol czy Ballo. Kiedyś na półkach gościło też czasopismo dla najmłodszych „Miś”. Niestety od 2010 roku nie jest już wydawane.

Co roku w święto misia wszystkie przedszkolaki przychodziły do miejscowego MGOK-u, by tu obchodzić święto najukochańszej dziecięcej przytulanki. Niestety, w tym roku formułę zmieniono. Dzieci zaproszono do namalowania portretu ulubionej zabawki w konkursie plastycznym „Mój przyjaciel miś”, a następnie zebrano wszystkie prace. Kiedy minęło kilka dni kwarantanny, rysunki zostały ocenione.

Dokładnie w środę 25 listopada przedszkolaki świętowały Dzień Misia skupiając się właśnie na misiu. Było więc wspólne kolorowanie postaci misia, praca indywidualna, śpiewanie piosenek, recytowanie wierszy i rozwiązywanie misiowych zagadek. Odwiedziły je też tego dnia przedstawicielki bieżuńskiej biblioteki, żeby wręczyć im nagrody w tradycyjnym konkursie „Mój przyjaciel miś”.

– Ukochane misie bywają małe, duże, kolorowe, bure. Mieszkają w pokojach dzieci i umilają im dzieciństwo. Nasi uczniowie również mają swoje ukochane pluszami. Biorąc udział w świetlicowej akcji ” Zdjęcie z misiem” zaprezentowali to na fotografiach. Warto zwrócić uwagę na to, że  wszyscy darzą swoje misie dużym uczuciem – mocno je przytulają, co tylko potwierdza słuszność takiego święta w kalendarzu – czytamy z kolei relację z obchodów święta w najmłodszych klasach szkoły podstawowej. Uczniowie wykonali sobie zdjęcia z pluszowymi przytulankami, a te następnie umieszczono na szkolnej stronie internetowej.

AO

Fot. SP

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • „Do tej pory GIS rekomendował, by w grupie przedszkolnej mogło przebywać maksymalnie 25 dzieci. Samorządy i dyrektorzy placówek zwracali uwagę, że to ograniczenie sprawi, że od września dla części dzieci może nie być miejsca w przedszkolach.

    Teraz usunięto zapis o limicie dzieci przebywających w jednej grupie i zalecono, by – w miarę możliwości – powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci wynosiła co najmniej 15 m kw. (wcześniej 16 m kw.); w przypadku liczby dzieci większej niż pięcioro powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m kw. (bez względu na czas pobytu dziecka). Jednocześnie zastrzeżono, że powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m kw.”

    Jak ustawienie dzieci ma się do tego przepisu. A koonawirus szaleje. Panie Burmistrzu co pan na to?