Informacje

BON DOSTĘPNY TYLKO PREZ PUE

Od 1 sierpnia rodzice dzieci do 18. roku życia mogą zapłacić za usługi turystyczne za pomocą bonu. Można go aktywować wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Nie masz konta? Założenie go potrwa tylko chwilę.

Do tej pory zrobiło to już ponad 400 tys. osób. Nie trzeba się spieszyć, bo można zrobić to tuż przed wyjazdem. ZUS zaleca jednak, by nie zwlekać z samą rejestracją na PUE.

Przygotuj dowód tożsamości i adres mailowy

Na stronie ZUS zamieszczona jest instrukcja w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE. Jeśli ktoś posiada profil zaufany ePUAP, certyfikat kwalifikowany lub korzysta z bankowości internetowej, to załatwi wszystko bez wychodzenia z domu. Jeżeli jednak konieczne jest tradycyjne uwierzytelnienie tożsamości, to po założeniu konta trzeba jeszcze przyjść do ZUS – koniecznie z dowodem tożsamości.

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą założyć profil na PUE w placówce ZUS. W zakładaniu kont będą pomagali pracownicy Zakładu. Urząd przypomina, że oprócz dowodu osobistego niezbędne jest jednak także posiadanie adresu poczty internetowej.

Szybka aktywacja bonu bez wniosku

Po zalogowaniu na swoje konto możemy już aktywować bon. Aby to zrobić nie trzeba składać wniosku. Bon jest dostępny na PUE ZUS w zakładce [Ogólny]. W menu bocznym trzeba wybrać [Polski Bon Turystyczny], a następnie [Mój bon]. Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego 500+ (tzn. która osoba składała wniosek o 500+). Na PUE ZUS zakładka [Polski Bon Turystyczny] jest widoczna u tej właśnie osoby. Przy aktywacji trzeba podać swoje dane kontaktowe: adres e-mail i nr telefonu komórkowego.

Bon popularny

Beneficjenci programu aktywowali do tej pory ponad 400 tys. bonów. Za ich pomocą wykonano już 18 tys. płatności na kwotę ok. 13,5 mln złotych. Na PUE ZUS zarejestrowało się ponad 12 tys. podmiotów turystycznych i wciąż pojawiają się nowe. Ich lista znajduje się na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r.

Rekord na PUE

Konto na PUE ma wiele zastosowań. Można zapoznać się na nim z prognozą przyszłej emerytury, wysyłać dokumenty do ZUS, a nawet umówić wizytę w placówce. Konto na PUE posiada już ok 5 mln osób. Okres pandemii oraz zainteresowanie bonami sprawiło, że rejestruje się coraz więcej profili. W sierpniu padł rekord. Jednego dnia konto stworzyło ok. 100 tys. nowych użytkowników.

Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.