Wydłużenie terminu płatności bonem turystycznym – z 30 września 2022 r. na 31 marca 2023 r. – zakłada ustawa podpisana pod koniec września przez prezydenta Andrzeja Dudę.
„W całym kraju do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowali około 3,7 mln. Jednak wciąż pozostało około 600 tys. bonów nieaktywnych” – mówi Grzegorz Dyjak z ZUS.
„Jeżeli chodzi o województw mazowieckie to na kilkaset tysięcy uprawnionych osób wciąż nieaktywnych jest ok. 96 tys. bonów. Do tej pory transakcje opłacone za pośrednictwem bonu wyniosły – według danych dla Mazowsza – około 425 mln zł” – dodaje przedstawiciel ZUS.
Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić m.in. za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Bon przyznawany jest na dziecko urodzone do końca 2021 r., na które przysługuje świadczenie „Rodzina 500 plus”.
Na dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł, jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Bon turystyczny jest dostępny tylko na Platformie Usług Elektronicznych. Wystarczy wejść na swój profil, w zakładkę „ogólny”, po lewej stronie ekranu jest zakładka „bon turystyczny”. Po kliknięciu w nią należy uzupełnić niezbędne dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.
Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego, ma 16-cyfrowy numer. Nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, a sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie.
Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.
Grzegorz Dyjak/ZUS
Dodaj komentarz